Na początku marca informowaliśmy o tym, że gliwicki magistrat planuje wprowadzić dalsze ograniczenie ruchu samochodowego na starówce. Zmiany te są wprowadzane stopniowo od 2020 roku, a latem ma się rozpocząć trzeci etap metamorfozy historycznej części miasta.
Celem Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Obecnie obejmuje ulice: Tkacką, Wysoką, Kaczyniec i plac Wszystkich Świętych, do granic placu Inwalidów Wojennych. Z kolei ul. Siemińskiego jest wyłączona z ruchu samochodów z ograniczeniami.
Teraz Gliwice chcą zamknąć kolejne uliczki pomiędzy Górnymi i Dolnymi Wałami. Poszerzony obszar SOD obejmie ulice:
- Bednarska,
- Matejki – na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Basztowej,
- Tkacka,
- Białej Bramy,
- Wysoka,
- Pod Murami,
- Grodowa,
- Bankowa – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
- Kaczyniec – na odcinku od ul. Przy Raciborskiej Bramie do ul. Wysokiej,
- Plac Mleczny,
- Mleczna,
- Krupnicza – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Górnych Wałów,
- Średnia – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
- Raciborska – na odcinku od ul. plac Wszystkich Świętych do ul. Przy Raciborskiej Bramie,
- Plac Wszystkich Świętych,
- Plebańska – na odcinku od placu Wszystkich Świętych do ul. Kościelnej.
Sprzeciw przedsiębiorców wobec poszerzenia SOD. Gliwice ogłosiły konsultacje
Proponowane przez gliwicki urząd zmiany nie pozostały bez echa. Część mieszkańców zaprotestowała przeciwko zamknięciu kolejnych ulic na starówce. Są to głównie przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje biznesy w historycznym centrum. Podnoszą, że poszerzenie SOD odbije się na ich portfelach i zarobkach. Twierdzą, że klientów zniechęca trudny dojazd i brak miejsc do parkowania.
W odpowiedzi gliwicki magistrat ogłosił konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego rozszerzenia Strefy Ograniczonej Dostępności. Udział w nich mogą wziąć mieszkańcy Gliwic (w szczególności ci, którzy na starówce mieszkają lub prowadzą biznes), a także turyści, którzy bywają w historycznym centrum Gliwic.
"Miasto jednoznacznie deklaruje, że wstępnie zaprezentowany pomysł ograniczenia ruchu na starówce nie będzie forsowany za wszelką cenę, wbrew opinii mieszkańców i przedsiębiorców" - przeczytamy na stronie gliwickiego magistratu.
Konsultacje rozpoczną się w czwartek 6 kwietnia i potrwają do 20 kwietnia. Ankietę będzie można wypełnić na platformie Decydujmy Razem. Istnieje również możliwość wypełnienia dokumentu w sposób tradycyjny. Wystarczy odwiedzić Strefę Seniora w Centrum 3.0 między godz. 10 a 18.
Aby zapobiec nadużyciom, w ankiecie będzie trzeba podać swój numer telefonu. Na ten numer zostanie wysłany kod autoryzacyjny, który umożliwi weryfikację użytkownika. W przypadku mieszkańców starówki i przedsiębiorców dodatkowo wymagane będzie podanie adresu zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane 25 kwietnia podczas otwartej debaty w sali wystawienniczej w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17. Start wydarzenia zaplanowano na godz. 18.