Prof. Ewa Chojecka

i

Autor: Muzeum Śląskie w Gorlitz/Jacek Proszyk

Wiadomości

Prod. Ewa Chojecka otrzymała Nagrodę Kulturalną Śląska

2024-09-24 7:22

Historyk sztuki prof. Ewa Chojecka otrzymała Nagrodę Kulturalną Śląska. Ceremonia wręczenia 48. Nagrody Kulturalnej zorganizowana została w Brunszwiku. To właśnie w Dolnej Saksonii mieszka wielu Ślązaków i osób o śląskich korzeniach.

Nagroda Kulturalna przyznawana jest od 1977 r. przez władze Dolnej Saksonii artystom wywodzącym się ze Śląska lub nawiązujących w swojej twórczości do tego regionu. Od 1991 r. wręczana jest także osobom z Polski i Niemiec za szczególne zasługi dla zachowania, dalszego rozwoju i upowszechniania dóbr kultury Śląska. Laureatami Nagrody Kulturalnej Śląska są m.in.:

  • Olga Tokarczuk
  • Tadeusz Różewicz
  • Paweł Mykietyn
  • Jan Miodek
  • Marek Krajewski
  • Sylwester Chęciński
  • Kazimierz Kutz
  • Henryk Mikołaj Górecki
  • bp Alfons Nossol
  • Aleksandra Kurzak

Teraz do tego zacnego towarzystwa dołączyła prof. Ewa Chojecka. Nie mogła wziąć udziału w uroczystości, ale przysłała list z podziękowaniami. Zaznaczyła w nim, że Górny Śląsk jest „jednocześnie pomostem łączącym różne kultury jak i tyglem, w którym te różne kultury się mieszają”. „W dodatku – podkreśliła - jest regionem tragicznie doświadczonym przez historię – z dramatami wypędzonych i tych przypędzonych”.

Ceremonia wręczenia tegorocznej Nagrody Kulturalnej zorganizowana została w Brunszwiku. 

To człowiek – instytucja. Swoją pracą i zaangażowaniem w debaty społeczne wywarła znaczący wpływ na zgłębienie historii kultury Górnego Śląska, zainspirowała niezliczoną liczbę absolwentów uczelni oraz wiele instytucji kultury. Będąc niestrudzoną ambasadorką Górnego Śląska wpłynęła decydująco na postrzeganie tego regionu i kształtowanie jego wizerunku aż do dziś. W Polsce była w tym zakresie z pewnością prekursorką 

- powiedziała w laudacji na cześć laureatki Agnieszka Gąsior, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Kim jest prof. Ewa Chojecka?

Ewa Chojecka urodziła się w Bielsku w 1933 r. - przed połączeniem z Białą było to wówczas górnośląskie miasto. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a po obronie doktoratu w 1959 r. otrzymała stypendium Fundacji Forda w Instytucie Warburga Uniwersytetu Londyńskiego. Była związana z Muzeum Uniwersyteckim w Krakowie i Instytutem Historii Sztuki, gdzie w 1969 r. uzyskała habilitację. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach stworzyła Zakład Historii Sztuki i kierowała nim przez 26 lat.

Była współzałożycielką Związku Górnośląskiego, stowarzyszenia, na bazie którego wyrosło wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk (PAN), działa w komisjach wielu instytucji, m.in. Ewangelickiej Komisji Badawczej w Hanowerze i różnych placówek muzealnych. Za swoje osiągnięcia i zaangażowanie została odznaczona m.in. Orderem Odrodzenia Polski.

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku
Pytanie 1 z 11
Jak napisać po śląsku: Czy Ty się nie wstydzisz opowiadać, że język śląski nie istnieje?
Listen on Spreaker.