Rybnik znalazł się w gronie powiatów i miast na prawach powiatu, które zostały objęte czerwoną stref. Wszystko dlatego że w tym mieście mamy powyżej 12 zakażeń na 10 tys. osób. Taki wskaźnik zakażeń wynika głównie z ognisk choroby w kopalniach znajdujących się na terenie Rybnika. Obecność miasta w "czerwonej strefie" oznacza, że od soboty, 8 sierpnia w Rybniku wrócą niektóre obostrzenia. Jakie?:
- 50 procent siedzących w transporcie zbiorowym, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 proc.),
- zakaz wydarzeń kulturalnych,
- wydarzenia sportowe bez publiczności,
- w restauracjach os. na 4 m kw.,
- Wesela i inne uroczystości „rodzinne” do 50 osób,
- wesołe miasteczka zamknięte,
- siłownie zamknięte,
- sanatoria zamknięte,
- w kościołach 1 os. na 4 m kw. i maksymalnie 150 osób wewnątrz,
- zasłanianie ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej,
- zakaz organizacji targów i kongresów,
- zamknięte kina.
Prezydenci miasta, znajdujących się w czerwonej strefie nie kryją oburzenia taki obrotem spraw. Uważają to za niesprawiedliwe i krzywdzące. Piotr Kuczera, prezydent Rybnika napisał nawet list do Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia.
- Bez ostrzeżenia i niekonsekwentnie Ministerstwo Zdrowia z dnia na dzień czyni Rybnik czerwoną strefą. Czujemy się napiętnowani i nieszanowani! W tej sprawie napisałem list do Łukasza Szumowskiego Ministra Zdrowia, wiem, że również pozostałe czerwone strefy czują się podobnie. Moim zdaniem nowy rygor nie spowoduje spadku zakażeń, a rybniczanie zaczną robić wesela nawet w ... Sosnowcu - argumentuj Piotr Kuczera.
Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia w 19 powiatach. Czerwona strefa w kilku miejscach na Śląsku
Prezydent Rybnika w liście do szefa resortu zdrowia zwraca uwagę na to, że nikt wcześniej nie konsultował decyzji o czerwonych strefach. Wyjaśnił też skąd wzięła się tak duża liczba zakażeń w Rybniku właśnie.
- Aktualnie testowani są pracownicy KWK ROW Ruch Chwałowice. W maju testowano górników z KWK Ruch Jankowice – w tym samym czasie w Rybniku odnotowano wzrost zachorowań. Warto zwrócić uwagę, że w bliskim sąsiedztwie Rybnika znajdują się dwie kolejne kopalnie: KWK Ruch Marcel i KWK Ruch Rydułtowy. W tych miejscach również pracują rybniczanie, a z tego, co mi wiadomo testy na obecność wirusa nie są tam wykonywane. Apeluje o jednoczesne testowanie górników w pozostałych kopalniach, wtedy będziemy mogli mówić o systemowych działaniach. Obawiam się, że jeżeli nie będziemy wymazywać pracowników wszystkich tych miejsc jednocześnie, to Rybnik może przez długi czas ponosić konsekwencje takich niespójnych działań – pisze Piotr Kuczera.
Prezydent Rybnika boi się również, że nowe obostrzenia sprawią, że mieszkańcy Rybnika będą stygmatyzowani. Włodarz zwraca też uwagę na wiele absurdów w decyzji rządu i ministerstwa zdrowia. Cały list prezydent Rybnika do Łukasza Szumowskiego znajdziemy na profilu Piotra Kuczery na Facebooku.