Zmiany w Kodeksie pracy od 26 kwietnia. Sprawdź!

i

Autor: Pixabay

Prawo

Prawo pracy 2023: urlopy, większe przywileje dla rodziców i ochrona przed zwolnieniem już od 26 kwietnia

2023-04-23 13:34

Szykują się kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Jakie? To m.in. dodatkowe przerwy w pracy, większa ochrona przed zwolnieniem i nowy urlop - opiekuńczy. Wejdą w życie 26 kwietnia 2023 r.

Od 26 kwietnia będą obowiązywać kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Są skierowane do wszystkich pracowników, ale w szczególności do tych, którzy godzą życie zawodowe z życiem prywatnym, wychowując małe dzieci. 

Większe uprawnienia pracownika dotyczące spraw rodzinnych

Urlop rodzicielski wydłużony do 41 tygodni

To dobra wiadomość dla przyszłych rodziców. 41 tygodni potrwa urlop rodzicielski w przypadku opieki nad jednym dzieckiem, nad bliźniakami lub jeszcze większą liczbą dzieci z jednego porodu - do 43 tygodni. 

Elastyczne godziny pracy dla rodzica dziecka do 8. roku życia

Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie ósmego roku życia będzie mógł złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy. Ponadto nie będzie można, bez jego zgody, zatrudniać go w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i delegować poza stałe miejsce pracy.

Zwolnienie z pracy w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem

W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowa prawo do pensji w wysokości połowy wynagrodzenia. Wymiar - 2 dni albo 16 godzin. 

Nowy rodzaj urlopu - urlop opiekuńczy

Będzie przysługiwał w wymiarze 5 dni roboczych w roku kalendarzowym, dla zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny, który tego wymaga z poważnych względów medycznych lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.

Dodatkowa ochrona pracowników przed zwolnieniem w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego

Po zmianach pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, a nawet czynić przygotowań do zwolnienia pracownika: w okresie ciążyw okresie urlopu macierzyńskiego, od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie do dnia zakończenia: urlopu macierzyńskiego lub jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego części, urlopu ojcowskiego lub jego części, urlopu rodzicielskiego lub jego części. Zakaz zaczyna obowiązywać na:

  • 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu macierzyńskiego i części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
  • 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części
  • 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego lub jego części.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego

Pracownik ojciec będzie miał mniej czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie są to 24 miesiące od dnia urodzenia, po zmianach będzie to 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.

Zmiana zasad wykorzystywania urlopu rodzicielskiego

Obecnie pracownik ma możliwość wykorzystywania maksymalnie 16-tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie. Po zmianach, pracownicy będą mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach.

Zmiany w zakresie umów o pracę

Nowe okresy zawierania umowy o pracę na okres próbny

Będzie mogła być zawarta na okres nieprzekraczający:

  • 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy
  • 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 i krótszy niż 12 miesięcy,
  • 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach

Pracodawcy będą zobowiązani do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy na czas określony

Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, które przed tym dniem zostały wypowiedziane, będzie się stosować przepisy dotychczasowe.

Ochrona dla pracownika przed niekorzystnym traktowaniem przez pracodawcę

Pracownik, który skorzysta z dochodzenia swoich praw z tytułu naruszenia przepisów prawa pracy lub udzieli wsparcia innemu pracownikowi w tym zakresie, będzie objęty ochroną przed negatywnymi konsekwencjami.

Pracodawca będzie musiał informować pracowników o wolnych stanowiskach pracy i możliwościach awansu

Być może dzięki temu o awans czy inne stanowisko pracy będą mogli ubiegać się wszyscy pracownicy danej firmy. 

Dodatkowe przerwy od pracy

Jedna trwająca co najmniej 15 minut, gdy czas pracy będzie dłuższy niż 9 godzin i kolejna co najmniej 15 minut, jeśli czas pracy będzie dłuższy niż 16 godzin.

Prawo pracownika do równoległego zatrudnienia u innego pracodawcy

Nie będzie też mógł w umowie o pracę stosować zapisów zabraniających pracownikowi podjęcia innej pracy zarobkowej, chyba że zostaną zawarte odpowiednie i dobrze sformułowane umowy o zakazie konkurencji.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Wiadomości ze Śląska Link: https://www.eska.pl/slaskie/