Dwie koncepcje zmian na placu Rady Europy w Częstochowie

i

Autor: TIM Architekci (UM Częstochowa)

Częstochowa

Powstały dwie koncepcje przebudowy placu Rady Europy. Częstochowa pyta mieszkańców o zdanie

2023-11-16 13:46

Plac Rady Europy znajduje się tuż obok głównego dworca kolejowego w Częstochowie. Dziś jest nieco zaniedbany, poza kolorowymi muralami na ścianach nie prezentuje się zbyt okazale. Ale to wkrótce ma się zmienić.

W kolejnych latach miasto ma otrzymać 38 mln zł z Unii Europejskiej na realizację projektu pt. "Centra przesiadkowe na terenie Miasta Częstochowy". Szacunkowy koszt całości to 45 mln zł. Urzędnicy planują złożyć wniosek o dofinansowanie w przyszłym roku.

W ramach zadania nowe oblicze zyskają trzy lokalizacje. Chodzi o teren przy węźle autostradowym drogi 908 przy ul. Przyjemnej-Gościnnej, pętlę autobusową i parkingi przy ul. Gombrowicza oraz właśnie plac Rady Europy.

Plac Rady Europy jest jednocześnie reprezentacyjnym miejscem Częstochowy, jak i centrum przesiadkowym między dworcem PKP a linią tramwajową. Nasze oczekiwania były więc takie, aby jego przestrzeń była bardziej funkcjonalna, przyjazna dla mieszkańców, z większą ilością zieleni i miejscami do odpoczynku, z których mogą korzystać także podróżni. Poza tym chcieliśmy także nawiązania do nazwy placu, który honoruje ważną europejską organizację - mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Dużo zieleni i woda. Dwie koncepcje przebudowy placu Rady Europy

Częstochowska firma TIM Architekci zajęła się opracowaniem koncepcji przebudowy placu. W efekcie powstały dwie wersje tego, jak może wyglądać plac Rady Europy. Oba rozwiązania zakładają wymianę nawierzchni placu, montaż nowego oświetlenia i instalacji podświetlającej mural oraz pozostawienie połączenia placu z przystankiem tramwajowym. Dalej zaczynają się różnice.

W wersji pierwszej (A) plac przyjmie bardziej geometryczną formę, opartą na siatce kwadratów. Znajdą się tam elementy wodne, mała architektura, nowe oświetlenie, miejsca na rowery i hulajnogi. Część roślin będzie miała niebieski odcień, co ma stanowić nawiązanie do symboliki europejskiej. Na niebiesko będą też podkreślone kwadraty wypełnione wodą.

Z kolei druga wersja przebudowy (B) zakłada zachowanie istniejącej pergoli obrośniętej zielenią. Kompozycja będzie bardziej swobodna i pojawi się więcej zieleni - zarówno niskie, jak i wysokiej. Na środku pojawi się fontanna, wokół której stanie ławka w formie symbolu Rady Europy, czyli litery "e". Woda będzie tryskać z 12 wodotrysków, co ma nawiązywać do liczby gwiazdek na fladze europejskiej. Nie zabraknie elementów małej architektury (ławek, koszy na śmieci), stojaków na rowery i hulajnogi.

Częstochowa prosi mieszkańców o opinie na temat koncepcji i wskazanie preferencji. Wiadomości można przesyłać do 28 listopada włącznie na adres mailowy: [email protected]. A waszym zdaniem która koncepcja przebudowy placu Rady Europy jest lepsza?