Publikacja składa się z pięciu rozdziałów-szlaków: Modrzejów, Społeczność, Ludzie, ulice i budynki, Wojna oraz Kirkut. Można z niego korzystać na różne sposoby: czytać, podziwiać współczesne i archiwalne fotografie lub chodzić po mieście, posiłkując się dołączoną do publikacji mapą.
- Ten przewodnik był po prostu potrzebny. Od lat w mieście organizowane są spacery historyczne, na które przychodzi mnóstwo ludzi, również na te śladami społeczności żydowskiej. Do Sosnowca przyjeżdżają grupy potomków Żydów zagłębiowskich z całego świata. Do tej pory były różne, inne publikacje o charakterze naukowym, popularnonaukowym, natomiast przewodnika, który by topograficznie prowadził od miejsca do miejsca związanego z historią Żydów, nie było - powiedział nam redaktor naczelny projektu Tomasz Grząślewicz.
Z myślą o czytelnikach z innych krajów powstała amerykańska wersja językowa przewodnika.
- Tuż przed rozpoczęciem prac nad przewodnikiem, dzięki Jeffowi Cymblerowi poznałem dziennikarkę i pisarkę Julie Gruenbaum Fax. Jej babcia pochodziła z Sosnowca, mieszkała przy ulicy Pańskiej (obecnej Rozwojowej). Poprosiłem ją o przeczytanie i ewentualną korektę mojego tłumaczenia, jednak zaangażowała się w nasz projekt tak bardzo, że stała się jego współautorką – dodaje Tomasz Grząślewicz.
Dodatkową atrakcją jest audiobook, przygotowany przez Fundację Element Kultury, który towarzyszy temu wydawnictwu.
Przewodnik można kupić w Centrum Informacji Miejskiej i Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"