Sosnowiec. Samochód wjechał w słup trakcyjny
W czwartek, 24 lipca po godzinie 14.00 do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na ulicy 11 Listopada. Po przyjeździe służb na miejsce okazało się, że na wysokości ronda imienia Jana Pawła II samochód osobowy wjechał w słup trakcyjny.
56-letni mieszkaniec Czeladzi zasłabł w trakcie jazdy. Wskutek czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w słup trakcyjny. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Sosnowcu - informuje redakcję "ESKI" podkom. Katarzyna Cyel-Dąbrowska, rzecznik prasowa KMP w Sosnowcu.
W zdarzeniu oprócz mężczyzny nikt inny nie został poszkodowany. Policjanci prowadzą czynności wyjaśniające. Mundurowi zlecili pobranie krwi do badania pod kątem obecności alkoholi we krwi.
Zdarzenie z 24 lipca opisał we wpisie w mediach społecznościowych poseł Łukasz Litewka. Radny z Sosnowca pochwalił postawę świadków zdarzenia, którzy chwilę po wypadku ruszyli z pomocą mężczyźnie.
Sosnowiec, kierowca samochodu zasłabł i uderzył w słup. Świadkowie zdarzenia, natychmiast podbiegają, wyciągają mężczyznę, stwierdzają brak krążenia i zaczynają natychmiast udzielać pierwszej pomocy przed przyjazdem karetki. Mężczyzna uratowany, trafił do szpitala.To jest najlepszy „mem” o Sosnowcu i jego mieszkańcach - czytamy we wpisie.
Jak prawidłowo przeprowadzić RKO?
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to zestaw czynności ratowniczych, które podejmuje się u osoby nieoddychającej i nieprzytomnej, aby przywrócić krążenie i oddech. Oto podstawowe kroki RKO dla dorosłych według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC):
- Sprawdź bezpieczeństwo - Upewnij się, że miejsce zdarzenia nie zagraża Tobie ani poszkodowanemu.
- Oceń reakcję poszkodowanego Delikatnie potrząśnij i zapytaj: „Czy wszystko w porządku?”. Brak reakcji = osoba nieprzytomna.
- Zadzwoń po pomoc - Głośno zawołaj o pomoc. Zadzwoń pod 112 lub 999 (lub poproś kogoś konkretnego). Powiedz: „Nieprzytomna osoba, brak oddechu”.
- Sprawdź oddech - Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu i unieś brodę. Przez maks. 10 sekund sprawdź: czy klatka piersiowa się unosi, czy słychać lub czuć oddech. Brak prawidłowego oddechu (lub tylko pojedyncze westchnięcia) = rozpocznij RKO.
- Rozpocznij uciski klatki piersiowej. Ułóż dłonie na środku klatki piersiowej. Uciskaj mocno i szybko: 100–120 razy na minutę, na głębokość ok. 5–6 cm. Pozwól, by klatka się uniosła po każdym ucisku.
- Wdechy ratownicze (jeśli potrafisz) Po 30 uciskach Odchyl głowę, zatkaj nos. Wdmuchnij powietrze do ust poszkodowanego tak, by klatka piersiowa się uniosła. Zrób 2 wdechy, każdy trwający ok. 1 sekundy. Jeśli nie umiesz lub nie chcesz robić wdechów – kontynuuj same uciski.
- Kontynuuj RKO Prowadź RKO do czasu: Przyjazdu ratowników, powrotu oddechu i świadomości, utraty sił (jeśli jesteś sam/a i nie masz zmiennika).
