Krystyna Bochenek ma swoje popiersie w Katowicach
W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. Co roku, w pierwszej kolejności mieszkańcy głosują na osoby wskazane przez instytucje kultury, a ostateczną decyzję podejmuje prezydent Katowic. W tym roku to postać Krystyny Bochenek dołączyła do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim.
Autorką popiersia Krystyny Bochenek, która stanęła w Galerii Artystycznej miasta Katowice jest Katarzyna Fober, od 2011 roku pracująca na stanowisku asystentki i wykładowcy w pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego czy Bernarda Krawczyka. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciły popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra.
Krystyna Bochenek zginęła w katastrofie w Smoleńsku
Krystyna Bochenek, z domu Neuman, urodziła się w 1953 roku w Stalinogrodzie, bo taką nazwę narzucono Katowicom po śmierci Stalina. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda”, największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski.
Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992) – na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą „Różowa wstążka”. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” - dorocznego zgromadzenia imienniczek, pozwalającego setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.
Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była inicjatorką uchwały w sprawie ustanowienia przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 roku. Pochowana została na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.