Z ZUS można pobrać specjalne świadczenie. Podstawa to ponad 3 tys. zł
Świadczenie rehabilitacyjne to specjalne świadczenie, o które może starać się każdy, kto spełnia kilka warunków. Tylko w tym rok juz tego tytułu ZUS wypłacił już ponad 100 tys. świadczeń na kwotę 1,2 mld zł (stan na maj 2023). Do świadczenia rehabilitacyjnego uprawniona jest osoba, która pobierała zasiłek chorobowy, a który wkrótce ma przestać być wypłacany. Maksymalnie można go pobierać przez 182 dni, chyba że niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub ciążą, wtedy to 270 dni. Jeśli po tym terminie nadal jest stwierdzona niezdolność do pracy, taka osoba może złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Należy wtedy spełnić następujące warunki:
- Wcześniej pobierano zasiłek chorobowy i kończy się okres jego pobierania;
- mimo leczenia powrót do pracy nadal nie jest możliwy;
- dalsze leczenie lub rehabilitacja może pomóc w powrocie do pracy;
- osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne spełnia jeden z poniższych warunków:
- ma umowę o pracę,
- pracuje na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług albo współpracuje z taką osobą, pracuje na podstawie umowy uaktywniającej,
- wykonuje pracę nakładniczą na podstawie umowy nakładniczej,
- jest członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- prowadzi działalność pozarolniczą albo współpracuje z taką osobą,
- pracuje odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, gdy odbywa karę pozbawienia wolności albo jest osobą tymczasowo aresztowaną,
- jest osobą duchowną,
- pobiera zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia i nadal choruje,
- odbywa służbę zastępczą.
Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne z ZUS?
Świadczenie rehabilitacyjne możemy pobierać nawet przez rok. Przez pierwsze trzy miesiące świadczenie wynosi 90 procent podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Za pozostały okres wynosi on 75 procent. Jest jeden wyjątek, kiedy osoba przebywająca korzystająca ze świadczenia rehabilitacyjnego może pobierać 100 procent - kiedy jest pobierany w ciąży.
Jak podaje ZUS, odstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71 proc. Od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2023 roku podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosi 3106,44 zł.