Centrum Koronki Koniakowskiej zostało otwarte stosunkowo niedawno, bo na wiosnę 2019 roku. Mieści się w Koniakowie (pow. cieszyński) i jest miejscem, gdzie można poznać całościową historię słynnej koronki koniakowskiej.
Na Centrum Koronki Koniakowskiej składa się muzeum oraz sklepik z twórczością ludową. Nowoczesna wystawa w ciekawy sposób prezentuje historię ponad stuletniej, szydełkowej tradycji z Koniakowa. Można tam zobaczyć serwety i inne wyroby dawnych koronczarek.
"Ekspozycja bogata w stare zabytkowe eksponaty wzbogacona nowymi pracami i starymi fotografiami pokazuje w bardzo interesujący sposób ciągle żywą tradycję, która w roku 2017 została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego" - przeczytamy na stronie CKK.
Z kolei w sklepiku z twórczością ludową można nabyć koronkowe pamiątki. W sprzedaży są obrusy, bieżniki, kołnierze, rękawiczki, czepce, a nawet ozdoby świąteczne. Słowem - wszystko, co można sobie wymarzyć z koronki.
Wszystkie produkty pochodzą od lokalnych artystek. To właśnie te zdolne panie w 2013 roku stworzyły największą koronkę koniakowską świata. Ma 5 metrów średnicy i składa się z ponad 8 tysięcy motywów. Do jej powstania potrzebne było ponad 50 km nici bawełnianych i 5 miesięcy nieustannej pracy.
Gigantyczna serweta została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinessa, co było pomysłem Lucyny Ligockiej-Kohut, prezeski Fundacji Koronek Koniakowskich. Za jej wykonanie odpowiadają koronczarki Marta Haratyk, Danuta Krasowska, Renata Krasowska, Mariola Legierska i Urszula Rybka.
Majówka 2024: Centrum Koronki Koniakowskiej. Godziny otwarcia i cennik biletów
Cennik biletów do Muzeum Koronki Koniakowskiej:
- Koniakowskie Koronczarki - wstęp wolny
- Dorośli i młodzież - 10 zł
- Przewodnik (do 10 osób) - 20 zł
- Przewodnik dla grup - w cenie biletu
Godziny otwarcia Muzeum Koronki Koniakowskiej:
- poniedziałek - nieczynne
- wtorek – piątek 9:00 – 17:00
- sobota – niedziela 10:00 – 18:00