Żołnierze z Ukrainy otrzymali pomoc w szpitalu w Czeladzi
Będą brać także udział w rekonstrukcji kończyn górnych i dolnych oraz oparzeń. W tej chwili w czeladzkim szpitalu jest 18 pacjentów głównie z urazami twarzoczaszki.
- Bez nosa, bez podniebienia, bez szczęki. Jak sobie człowiek odpowie na pytanie, jak taki pacjent funkcjonuje, to jest to pacjent, który oddycha z trudnością, to jest pacjent który nie może samodzielnie jeść, połykać. Jest zdany na opiekę osób trzecich. Zabiegi operacyjne tu przeprowadzone mają ich za zadanie przywrócić do samodzielnego funkcjonowania - powiedział nam kierownik bloku operacyjnego, anestezjolog Marek Czekaj.
Kolejni żołnierze z Ukrainy przyjadą za dwa miesiące
Za dwa miesiące do czeladzkiego szpitala przyjedzie kolejnych 50 pacjentów z Ukrainy, głównie z uszkodzeniami kończyn górnych i dolnych.
Na wizycie kanadyjskich lekarzy zyskają nie tylko żołnierze z Ukrainy, ale również polscy lekarze.
- Często są to operacje, których nie zobaczymy w codziennym funkcjonowaniu, codziennym życiu. Są to bardzo ciężkie urazy, które wymagają wielogodzinnych zabiegów. Także jest to niesłychana możliwość do nabierania doświadczenia w trudnych i skomplikowanych zabiegach operacyjnych - mówi doktor Bartłomiej Szafrański z oddziału chirurgii ogólnej.
Misja kanadyjskich lekarzy w Polsce potrwa dwa lata.
- To duże przedsięwzięcie, do którego przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. Rozmowy z kanadyjskimi partnerami trwały od marca. Fundacja poszukiwała na terenie Polski placówki, która będzie w stanie zabezpieczyć organizowaną przez nią misję medyczną przez co najmniej rok Zadeklarowaliśmy wszelkie potrzebne wsparcie i zaprosiliśmy przedstawicieli fundacji, by zapoznali się z możliwościami naszego szpitala. Weryfikacja przebiegła pomyślnie, czego efektem jest podpisanie długofalowego porozumienia o współpracy - mówi Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ.
Realizowany we współpracy z Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej Program Pomocy Chirurgicznej Kanada-Ukraina (CUSAP) to odpowiedź na potrzebę zapewnienia długofalowej pomocy pacjentom z wadami pourazowymi i deformacjami.
Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r. zrealizowała 7 misji medycznych w 4 największych miastach Ukrainy. Zespoły chirurgiczne składały się ze specjalistów ochotników z całej Kanady, w tym ze światowej sławy chirurgów urazowych i rekonstrukcyjnych, anestezjologów i pielęgniarek