Włochy

i

Autor: Emanuele Valeri PAP/EPA

Strażacy pojadą do Włoch?

Polska zaoferowała Włochom pomoc. Polscy strażacy lada dzień mogą pojechać na misję ratunkową

Rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że Polska zaoferowała Włochom pomoc w postaci modułu ratowniczego złożonego z 44 ratowników, 19 pojazdów oraz pomp wysokiej wydajności. Polscy strażacy mogą wyruszyć z misją w ciągu 12 godzin od momentu zaakceptowania pomocy przez włoską stronę.

Rzecznik PSP przekazał, że ze względu na trudne warunki pogodowe, powodzie i osuwiska ziemi rząd Włoch zwrócił się z prośbą o pomoc międzynarodową w postaci czterech modułów pomp o dużej wydajności.

Dodał też, że w odpowiedzi na zapotrzebowanie Włoch, Polska zaoferowała moduł ratowniczy Państwowej Straży Pożarnej, w którego skład wchodzą 44 osoby, 19 pojazdów oraz pompy: jedna o wydajności 40.000 l/min, cztery o wydajności 10.000 l/min i dziesięć o wydajności 1.000 l/min.

Obecnie strona Polska oczekuje na akceptację złożonej oferty ratowniczej przez rząd Włoch - poinformował bryg. Karol Kierzkowski.

Czas mobilizacji strażaków do wyjazdu to 12 godzin, a możliwy czas misji to 21 dni.

Wcześniej o gotowości polskich strażaków do pomocy Włochom informował w niedzielę komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Misja Italia. Polscy strażacy pojadą do Włoch?

Ze względu na trudne warunki pogodowe, powodzie i osuwiska ziemi, Włochy zwróciły się z prośbą o pomoc międzynarodową w postaci czterech modułów pomp o dużej wydajności (wydajność każdej pompy co najmniej 600 l/s – tj. 36.000 l/min). W odpowiedzi Polscy strażacy są gotowi. Misja Italia - napisał na Twitterze gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Włochy zmagają się z kataklizmem. Jak podały w sobotę włoskie władze do ponad 36 tysięcy wzrosła liczba osób ewakuowanych z powodu powodzi we włoskim regionie Emilia-Romania. Straty stwierdzono w prawie stu miejscowościach i są szacowane na miliardy euro. Zginęło 14 osób.

Najwięcej osób – około 27 tys., musiało opuścić swoje domy w rejonie Rawenny, ponad 8 tys. w prowincji Forli-Cesena, a 4 tys. w okolicach Bolonii.

Liczba gmin dotkniętych przez powódź zbliża się do stu.

Zanotowano 305 lawin błotnych i osuwisk ziemi, zamkniętych jest ponad 500 dróg.

W rejonie miejscowości Lugo koło Rawenny spadł śmigłowiec, który brał udział w operacji kontroli sieci energetycznej. Cztery osoby zostały ranne, w tym dwie ciężko.