Przejście dla pieszych

i

Autor: pixabay.com Przejście dla pieszych

Policyjne statystki nie napawają optymizmem. Na polskich drogach wciąż giną piesi

2020-10-07 14:42

Jak wynika z oficjalnych policyjnych statystyk, w 2019 roku na polskich drogach zginęło 793 pieszych, a ponad 6 tysięcy osób zostało rannych. Do większości wypadków doszło w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy w związku z coraz krótszym dniem piesi są zdecydowanie mniej widoczni na drodze.

W ubiegłym roku do ponad 230 zgonów doszło na wyznaczonych przejściach dla pieszych.

Największy wróg pieszego to zmrok. Do 1/3 wszystkich wypadków z udziałem pieszych dochodzi pomiędzy godziną 16.00 a 19.00. Najczęstszą przyczyną wypadków jest pośpiech i nieuwaga.

- To nasza dekoncentracja, brak przeświadczenia, że to jest właśnie ten moment, w którym może stać się coś bardzo tragicznego i nieodwracalnego. Po prostu nasza czujność się usypia. W tym całym natłoku codziennych, pilnych spraw tracimy czujność zarówno jako kierujący, jak i piesi. Spieszymy się, zakładamy że kierujący nas widzi i to czasami jest błędne założenie - powiedziała nam rzeczniczka sosnowieckiej policji Sonia Kepper.

Wielu z tych tragedii można by było uniknąć, gdyby piesi mieli większą świadomość tego, że jadący samochód nie zatrzyma się w miejscu. Przy prędkości 50 kilometrów na godzinę, czyli tej dozwolonej na obszarze zabudowanym, droga hamowania pojazdu wynosi średnio od 13 do 20 metrów.

W okresie jesienno-zimowym liczba wypadków z udziałem pieszych wzrasta nawet o 30 procent w porównaniu z innymi porami roku.

Tak trenuje krakowska drużyna quidditcha
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?