Podczas ciepłych dni coraz częściej korzystamy z kąpielisk wodnych - pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Na takich terenach najczęściej dochodzi do utonięć. Istnieje kilka zasad udzielania prawidłowej pomocy w przypadkach tego rodzaju zagrożenia życia.
- Oceniamy sytuację i wybieramy najbezpieczniejszą metodę pomocy, jeżeli jest możliwość to rzucamy tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie, np. gumową piłkę, materac, koło, kij, w ostateczności nawet ubranie, jeśli potrafisz, idź lub płyń tonącemu na ratunek, zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie (...) jeśli nie potrafisz ratować tonącej osoby, zapamiętaj miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody - mówi Katarzyna Szewczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu.
Co ważne, do osoby tonącej zawsze podpływamy od tyłu. Jeśli ktoś nie potrafi pływać i nie jest w stanie udzielić pomocy, niezwłocznie powinien wezwać służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112 i nie ryzykować własnym życiem. - Na pierwszym miejscu stawiaj zawsze swoje bezpieczeństwo - martwy ratownik już nikogo nie uratuje - dodaje Katarzyna Szewczyk z bieruńskiej policji.
Mundurowi z KPP Bieruń w tym roku będą szczególnie czuwać nad bezpieczeństwem m.in nad kąpieliskiem Łysina w Bieruniu, a także będą patrolować zbiornik wody pitnej w Chełmie Śląskim, gdzie kąpiel jest zabroniona.