Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej

i

Autor: Jolanta Skwaradowska Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej

Pokazy, eksperymenty, warsztaty i ciekawe wykłady. Przed nami kolejna Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej

2020-10-07 18:40

Nauka jest wszędzie – tym razem zaproś ją do domu! W sobotę odbędzie się Ogólnopolska Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2020.

Nieważne, gdzie mieszkasz. Nieważne, co wiesz. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej to także Twoja Noc. Tegoroczna Noc Naukowców Politechniki Śląskiej odbędzie się 10 października w formule online. Wydarzenie będzie transmitowane na platformach YouTube PŚ oraz Zoom w godzinach od 15.00 do 22.00. Dzięki temu osoby zainteresowane udziałem będą miały możliwość bezpiecznego zaangażowania się w poszczególne panele w zależności od osobistych preferencji i możliwości czasowych.

To nasze zadanie – promowanie nauki, nowych koncepcji, wynalazków. Uważam, że mimo ograniczeń, które pojawiły się z związku z epidemią SARS-CoV-2, uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące tego, jak jest skonstruowany świat i dlaczego działa w ten sposób — powiedział Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji prof. Tomasz Trawiński. Podkreślił również, że oferta warsztatów, prezentacji i wykładów towarzyszących wydarzeniu jest na tyle bogata, że pokrywa się z zakresem wiedzy wykładanej na Uczelni. Tym samym może być pomocna uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych w wybraniu odpowiedniego kierunku studiów.

Politechnika Śląska jest niezwykle różnorodna. Mamy do pokazania nie tylko zagadnienia inżynierskie, chemiczne, matematyczne, fizyczne, ale również bardzo wiele tzw. „miękkich” tematów, jak organizacja i zarządzanie, inżynieria biomedyczna, aktywności językowe. To jest ogromny wysiłek popularnonaukowy całego społeczeństwa Politechniki Śląskiej. Bardzo nam zależy na tym, by pokazać, jak wiele ciekawych tematów realizujemy na Uczelni i w jak wielu dodatkowych aktywnościach możecie Państwo brać z nami udział. Jesteśmy Uczelnią, która otwiera naukowe drzwi i zaprasza w najbliższą sobotę do wspólnego eksperymentowania — powiedziała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ – Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Naukę mamy „w genach”. W niektórych przypadkach – dosłownie. Tak jest z metalami, których obecność w ciele człowieka jest kluczowa dla dobrego samopoczucia. — Aby nasz organizm funkcjonował poprawnie potrzeba 14 metali. Oczywiście są to związki metali, a nie czyste metale, np. żelazo, cynk, magnez, potas, sód, miedź… Jeśli ich poziom w organizmie spada, często skutkuje to niepożądanymi efektami, np. niedobór żelaza powoduję anemię, niski poziom magnezu skutkuje skurczami mięśni, zawroty głowy, a niedobór cynku objawia się małymi białymi plamkami na paznokciach. Oczywiście w naszym organizmie znajdują się także metale niepożądane, takie jak ołów czy nawet złoto — opowiada dr hab. inż. Mariola Saternus, Kierownik Katedry Metalurgii i Recyklingu na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej.

Podczas Nocy Naukowców badaczka udowodni, że metale stanowią element na stałe wpisany w naszą codzienność. Łyżka, spinacz, folia aluminiowa, która opakowujemy kanapki, klamka u drzwi, miedziane elementy w zmywarce, samochód, którym dojeżdżamy do pracy. Sam smartfon składa się z ponad 20 metali, m.in. miedzi, kobaltu, żelaza, cyny, tantalu, srebra, złota, palladu, indu, aluminium, litu, metali ziem rzadkich.

O właściwym postępowaniu z chemią i nie tylko będzie można dowiedzieć się również podczas warsztatów poświęconych zagadnieniom sortowania oraz własnoręcznego wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Prezentacja „GOZ na co dzień” dostarczy przepis na własny proszek do prania, a dzięki pokazowi sortera odpadów słuchacze uwierzą, że „Sortowanie to łatwizna".

Będą także warsztaty „Jak roboty widzą nasz świat” podczas których zastanowimy się jak człowiek postrzega obecność i rolę robota w społeczeństwie. Uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli się też dowiedzieć się, jak wygląda pomoc poszkodowanym w wypadku w kopalni, a nawet prześledzić akcję ratowniczą zainscenizowaną w specjalnie przygotowanej przestrzeni imitującej prawdziwe wyrobisko.

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej to największe wydarzenie popularnonaukowe na Uczelni, podczas którego cała Wspólnota Akademicka – zarówno pracownicy, jak i doktoranci oraz studenci – jednoczy się, by przybliżyć naukowe zagadnienia każdemu, kto będzie chciał słuchać. Impreza odbędzie się 10 października w formule online. Wydarzenie będzie transmitowane na platformach YouTube PŚ oraz Zoom w godzinach od 15.00 do 22.00

Noc naukowców na politechnice Śląskiej już w sobotę 10 października

Z którą gwiazdą powinnaś spędzać jesienne wieczory?

Pytanie 1 z 6
Twój ulubiony rodzaj filmu?