Więcej rodzin zastępczych w pow. bielskim
W powiecie bielskim jest ponad 120 rodzin zastępczych, ale większość jest spokrewniona z wychowankiem. Zawodowych rodzin zastępczych jest 11.
Teraz dzięki prowadzonej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Bielska-Białej kampanii promocyjnej kolejne trzy rodziny zdecydowały się wychować dziecko, a dwie inne przygotowują się do tego, by zostać rodziną zastępczą.
„Po roku intensywnych działań z naszymi gminami i parafiami przybyły nam trzy rodziny – zastępcze oraz jedna babcia, która jako wolontariuszka odwiedza czechowicki dom dziecka. Przed dwiema kolejnymi rodzinami jest jeszcze ostatnie szkolenie. W sumie 18 familii zgłosiło chęć bycia rodziną zastępczą” – powiedziała Katarzyna Olszyna, dyrektor bielskiego PCPR.
Do decyzji o rodzicielstwie zastępczym trzeba dojrzeć
„Zgłosiły się do nas osoby, które już od jakiegoś czasu o tym myślały, ale przykładowo są w trakcie budowania domu. Nie wszyscy chętni zostaną od razu rodziną zastępczą. Trzeba przejść przez kwalifikacje, są rozmowy z psychologiem, są szkolenia. Jest jednak wiele innych możliwości działania. Czechowicki Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie odwiedza raz w tygodniu emerytka-wolontariuszka, która wspiera wychowanków w nauce czytania”– dodała dyrektor.
Rzecznik starostwa Magdalena Fritz powiedziała, ze podczas kampanii pracownicy PCPR uczestniczyli w 16 różnych imprezach plenerowych w gminach powiatu bielskiego:
„Plakaty i ulotki, dzięki przychylności burmistrzów i wójtów, pojawiły się w ośrodkach kultury, przychodniach zdrowia czy halach sportowych. Kampanię wsparł biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel i lokalny przewoźnik – Komunikacja Beskidzka. Już wiadomo, że promocja rodzicielstwa zastępczego będzie kontynuowana”.
Dyrektor Olszyna zaznaczyła ponadto, że pod opieką centrum w powiecie jest około 250 dzieci.
Powiat bielski obejmuje 10 gmin położonych wokół Bielska-Białej. Zamieszkuje go blisko 160 tys. mieszkańców.