Otwarcie "Piekarskiego Betlejem" w nowej lokalizacji
We wtorek 24 grudnia po wigilijnej mszy pasterskiej otwarte do zwiedzania zostało "Piekarskie Betlejem", czyli wyjątkowa żywa szopka znajdująca się przy Bazylice Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Instalacja wyróżnia się śląskimi motywami i bogatym programem wydarzeń.
Plenerowe piekarskie szopki powstają przy bazylice każdego roku już od dziesięciu lat. Wcześniejsze bożonarodzeniowe szopki powstawały w sanktuarium, jednak dopiero od 2014 roku zaczęto również tworzyć plenerowe instalacje. Pierwsza plenerowa szopka powstała na Rajskim Placu obok bazyliki.
Po dziesięciu latach postanowiono zmienić lokalizację szopki. W 2024 roku zwiedzić ją możemy na terenie obok probostwa przy ul. Ks. Jana Ficka 5. Szopka będzie otwarta do połowy stycznia 2025 roku.
Jednym z elementów „Piekarskiego Betlejem” jest ekspozycja dawanego Śląska, na której zobaczyć można dawną tradycyjną kuchnię i pokój dzienny z autentyczny wyposażeniem. Żywa szopka to również żywe zwierzęta, a przy zagrodzie każdego z nich znajduje się karta z jego imieniem. Szopce towarzyszą również liczne festiwale świąteczno-kolędowe z koncertami, jasełkami i spotkaniami dla rodzin.
Zobaczcie, jak wygląda "Piekarskie Betlejem" w nowej lokalizacji.
Historia "Piekarskiego Betlejem"
Przy okazji rozpoczęcia budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego przy piekarskiej bazylice odnaleziono figury pochodzące z tzw. Panoramy Tysiąclecia, czyli lat 60. XX wieku. Figury stworzono z okazji 1000-lecia chrztu Polski. Przedstawiały one polskich świętych i postaci znaczące dla historii kraju.
Figury te były inspiracją do utworzenia pierwszego "Piekarskiego Betlejem". Przez lata cieszyły się zainteresowaniem parafian i pielgrzymów, ale później zostały schowane. Przed jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski przeprowadzono ich renowację, a obecnie są używane do tworzenia "Piekarskiego Betlejem".
W przeciąg lat do kolekcji przybyły nowe postacie, a w tym trzej królowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan III Sobieski, papież Franciszek, związany ze Śląskiem św. Jacek Odrowąż, Matka Boża Fatimska, św. Franciszek z Asyżu i kard. Stefan Wyszyński. Najnowsze przestawiają m.in. św. Jadwigę Śląską i bł. ks. Franciszka Blachnickiego.