Paneuropa vs. Zmory Przeszłości

i

Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Planetarium Śląskie i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie trafiły na okładki komiksu

2022-10-30 21:15

Tym razem w Chorzowie dzieje się akcja komiksu "Paneuropa". Zeszyty wydawane przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce poruszają ważne problemy, które dotyczą Unii Europejskiej. Dwutomowy komiks "Paneuropa vs. Zmory Przeszłości" przeplata świat fantastyki ze światem realnym, a fikcyjni bohaterowie przypominający Avengersów pomagają w rozwiązywaniu ważnych problemów.

Planetarium Śląskie i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie trafiły na okładki komiksu! I to nie byle jakiego. "Paneuropa vs. Zmory Przeszłości" opowiada o najważniejszych problemach współczesnej Europy. W dwutomowym komiksie świat fantastyki przeplata się ze światem realnym, a fikcyjni bohaterowie Paneuropy pomagają w rozwiązywaniu takich problemów jak kryzys migracyjny, dyskryminacja i brak równości. Autorzy poruszają też ważny dziś temat równouprawnienia czy braku akceptacji mniejszości.

- Komiks jest w klimacie współczesnym, nawiązującym do konwencji komiksów Marvella czy DC. Opowiada o piątce bohaterów i problemach z jakimi zmaga się współczesna Europa - mówi Robert Służały, autor ilustracji.

Poza planetarium i muzeum, do komiksu trafił też Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

- Co do mojego skromnego udziału, to mam takie swoje cameo, trzeba go poszukać. Myślę, że możecie to państwo potraktować jako taką zabawę - gdzie w tym komiksie jest dyrektor Muzeum Hutnictwa. Jak oglądacie państwo filmy Marvella, to jak Stan Lee ma takie swoje cameo czasami, to z tym bym to porównał, chociaż gdzie mi tam do Stana Lee - mówi Kowalski. 

We wstępie do komiksu Wydawca pisze:

Rosyjski atak na Ukrainę w lutym 2022 roku stanowi największe niebezpieczeństwo dla pokoju w Europie od czasu 2. Wojny Światowej. Proces zawiązywania współpracy na rozmaitych polach nigdy nie był łatwy i prawdopodobnie nigdy taki nie będzie – niemniej odbywał się i nadal toczy się w oparciu o demokratyczny kanon zasad zawartych w przyjętych przez wszystkie państwa członkowskie Traktatach. Artykuł 2 Traktatu o Unii Europejskiej głosi: Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.

Opierając się na podstawowych wartościach Unii Europejskiej, Komisja Europejska przedstawiła w 2020 r. nową strategię w zakresie praw podstawowych – Unię równości – obejmującą propozycję nowych rozwiązań prawnych służących lepszemu zabezpieczeniu praw kobiet, osób niepełnosprawnych, członków mniejszości etnicznych zagrożonych rasizmem czy osób LGBTIQ. Przestrzeganie lub ignorowanie praw mniejszości nie jest zjawiskiem abstrakcyjnym – chodzi o jakość życia członków naszych rodzin, przyjaciół i nas samych. Chodzi o poszanowanie praw człowieka i naszych praw obywatelskich.

Komiks pomaga dotrzeć z trudnymi tematami do szerszego grona odbiorców. 

- Stosujemy język komiksu, dlatego, że jest uniwersalny. Pozwala on mówić o ważnych i często trudnych problemach w sposób przystępny. Są to nawiązania do kryzysu imigracyjnego, do łamania praw człowieka, do agresji Rosji na Ukrainę. Natomiast są przemycone w sposób tak interesujący, że nie są bezpośrednio pokazane w komiksie, dosłownie, ale jako synonimy czy jako sugestie pokazujące czytelnikowi aktualną sytuację w Europie - mówi  Sebastian Rysz, z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Paneuropa nie tylko porusza ważne tematy, ale też pokazuje inwestycje zrealizowane dzięki środkom z Unii Europejskiej. 

- Co roku na okładkach alternatywnych pokazujemy ciekawe inwestycje sfinansowane dzięki funduszom europejskim w różnych częściach Polski. Na Śląsku i Zagłębiu w tym roku mamy dwie inwestycje: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i Obserwatorium i Planetarium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika - dodaje Rysz. 

Komiks w wersji papierowej lub elektronicznej można dostać zupełnie za darmo. 

Komiks "Paneuropa vs. Zmory Przeszłości" w wersji papierowej możecie dostać za darmo pomiędzy 4 a 6 listopada na Targach Książki w katowickim MCK-u lub pobrać ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Autorami scenariusza komisu „Paneuropa vs. Zmory przeszłości” są Magdalena Lankosz i Tomasz Kontny. Ilustracje wykonali Monika Laprus-Wierzejska, Rafał Szłapa, Robert Służały, Wojciech Stefaniec. Łódzkie okładki wykonali: znany ilustrator, pochodzący z Łodzi Przemysław Truściński oraz amerykański rysownik Shawn Martinbrough.