"Uzasadnione obawy nie usprawiedliwiają nienawiści". Mocne słowa rektorów
Sześciu rektorów najważniejszych śląskich uczelni publicznych postanowiło zabrać głos po protestach przeciwko imigrantom, jakie przetoczyły się przez całą Polskę, z czego ten największy, który przyciągnął rzesze kibiców, odbył się w Katowicach.
We wspólnym stanowisku, opublikowanym w poniedziałek, nie kryją zaniepokojenia atmosferą, jaka narasta wokół migrantów. Ich zdaniem, taka sytuacja bezpośrednio uderza w środowisko akademickie. To właśnie apel rektorów ma zwrócić uwagę na problem, który dotyka nas wszystkich.
W apelu akademicy uderzyli w mocne tony, jasno oddzielając obawy związane z nielegalną imigracją od wrogości skierowanej do wszystkich obcokrajowców. Podkreślili, że przyzwolenie na agresywną retorykę ma realne konsekwencje.
Uzasadnione obawy przed nielegalną imigracją nie usprawiedliwiają budowania w społeczeństwie atmosfery zagrożenia i niechęci w stosunku do każdego człowieka, który wyróżnia się kolorem skóry, językiem lub obyczajem kulturowym – napisali rektorzy.
Jesteśmy z natury miejscami otartymi
Wskazali, że uczelnie z natury są miejscami otwartymi, które chcą gościć najlepszych specjalistów i studentów z całego świata. Ich rozwój przekłada się na rozwój całego regionu i kraju. Jednak narastająca niechęć może skutecznie zniechęcić obcokrajowców do przyjazdu. Sygnatariusze ostrzegli, że „przyzwolenie na mowę nienawiści wobec uchodźców może mieć ten groźny skutek, że odbierze poczucie bezpieczeństwa każdemu, kto legalnie, a często na nasze zaproszenie, przybył studiować lub pracować w naszych uczelniach, zakładach i firmach”.
Protest przeciwko imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA
"W imię pamięci o naszych rodakach-imigrantach"
Autorzy listu przypomnieli, że Polska, a zwłaszcza Śląsk, przez wieki były regionami znanymi z gościnności. To właśnie przybysze z innych krajów wnieśli ogromny wkład w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Rektorzy zwrócili też uwagę na drugą stronę medalu – bogatą historię polskiej emigracji.
W apelu wspomniano o losach „tysięcy powstańców tworzących Wielką Emigrację w XIX w.; kolejnych pokoleniach chłopów emigrujących »za chlebem« do Ameryki Północnej i Południowej; przesiedleniach i emigracjach po II wojnie światowej – w tym półtora miliona Ślązaków, którzy przenieśli się do Niemiec; milionie emigrantów stanu wojennego; ponad 2 milionach Polaków wyjeżdżających do Anglii od 2004 r."
Wszyscy oni szukali za granicą lepszego życia lub schronienia. Dlatego, w ocenie rektorów, Polacy powinni zachować szczególną wrażliwość.
W imię pamięci o naszych rodakach-imigrantach winniśmy udzielić w Polsce gościny tym, którzy przybywają do nas legalnie i naprawdę potrzebują pomocy – stwierdzono w apelu.
Rektorzy z apelem do władz
Na koniec rektorzy zwrócili się z bezpośrednim wezwaniem do władz państwowych o „zdecydowane przeciwstawianie się aktom nienawiści wobec uchodźców”, a mieszkańców regionu zachęcili do okazywania solidarności i wsparcia każdemu, kto legalnie wybrał Polskę jako miejsce do życia, nauki i pracy.
Apel podpisali:
- rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Hańderek,
- rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki,
- rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk,
- rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański,
- rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina Olszak,
- rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
