Wydarzenia

Pies ETO pierwszym psim oficerem w stopniu plutonowego. Na co dzień służy w Lublińcu

Na co dzień służy w Lublińcu, w Jednostce Wojskowej Komandosów, ale od grudnia 2023 roku służy w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Teraz doczekał się wyróżnienia i to nie byle jakiego. Pies ETO został pierwszym podoficerem polskiej armii w stopniu plutonowego.

Wysokie odznaczenie dla... psa

Do niezwykłej uroczystości doszło kilka dni temu w w Camp BART w Iraku. W czasie specjalnej uroczystości dowódca polskiego kontyngentu stacjonującego w tym kraju, odczytał akt mianowania psa ETO, który awansował na stopień plutonowego. Niezwykłe jest to, że  służący na co dzień w Jednostce Wojskowej Komandosów ETO jest pierwszym psem, który uzyskał tak wysoki stopień wojskowy.

ETO jest wyszkolony w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia. Jego przewodnikiem jest „Domel”, podoficer z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Łączy ich specjalna więź. 

Owczarek jest niezwykle hardy i pracowity. Im trudniejsze zadanie, tym lepiej. Największą karą dla niego jest bezczynność – mówi „Domel”, jego opiekun.

Na podstawie opracowanego przez siebie programu szkolenia przewodników i psów "Domel" razem z ETO każdego dnia prowadzą zajęcia dla Irakijczyków.