Głównym celem projektu „Ogród doświadczeń” jest kształtowanie u dzieci pozytywnego nawyku oszczędzania i odzyskiwania wody, dbania o rośliny i zwierzęta w najbliższym otoczeniu. -- Stworzenie ogrodu zasilanego deszczówką wraz ze strefą badawczo-relaksacyjną pozwoli także na stworzenie dzieciom przyjaznej przestrzeni do wyciszenia się w otoczeniu natury. Jest to niezwykle ważny aspekt tego projektu, ponieważ współczesne przedszkolaki mają ogromny problem z wyhamowaniem własnych procesów pobudzenia oraz ze skupieniem uwagi na tym, co dzieje się w i dookoła nich w danej chwili- mówi Wojciech Maćkowski, rzecznik Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.
W ogrodzie pojawią się różne gatunki roślin (drzewa, krzewy i byliny) w donicach o różnych wielkościach na betonowym patio. Nawadniać rośliny będzie zmagazynowana woda pozyskiwana ze zbiornika na deszczówkę. Wśród zieleni zamontowane zostaną ławki z pojemnikami do posadzenia wybranych gatunków roślin (także miododajnych), fontanna z zamkniętym obiegiem wody, poidełka dla ptaków oraz ozdobny zbiornik na wodę opadową.
W przestrzeni ogrodu znajdzie się również miejsce na wydzielenie stanowiska badawczego, składającego się m.in. z ręcznej pompy tłoczącej wodę ze zbiornika, z konewek, ze stolika do wykonywania doświadczeń z wodą, naczyń o różnym kształcie i pojemności, mikroskopu, filtra oczyszczającego wodę (sączków) i papierków lakmusowych do badania pH wody, bądź pH-metru- dodaje Wojeciech Maćkowski.
Wolontariusze Fundacji ING Dzieciom będą pomagać w pozyskaniu materiału zdjęciowego i w warsztatach prowadzonych z dziećmi. Będą też zajęcia w trakcie koncertów muzyki wibracyjnej połączonej z medytacją na terenie stworzonego ogrodu. Dzięki temu wydarzeniu kulturalnemu dzieci doświadczą, że obcowanie z naturą pomaga również w wyciszeniu się oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Przyznana kwota na realizację projektu to 10.000 zł. Pomysłodawcą projektu jest Karolina Krawczyk-Smyła, a liderem Beata Lupa