Pijana kobieta staranowała trzy samochody
Do zdarzenia doszło w czwartek, 20 listopada, około godz. 18. Policjant, który akurat przebywał na urlopie, zobaczył na ulicy Śląskiej w Piekarach Śląskich samochód, który uderzył w drzewo. Od razu podbiegł z pomocą, ale kiedy otworzył drzwi wyczuł silną woń alkoholu. Nie zastanawiając się długo, policjant zatrzymał kierującą i wezwał swoich kolegów.
Kiedy mundurowi przybyli na miejsce ustalili, że chwilę wcześniej 27-letnia piekarzanka doprowadziła do kolizji drogowej z trzema innymi zaparkowanymi samochodami, a swoją jazdę zakończyła właśnie na drzewie po drodze taranując też ławkę. Kobieta miała w organizmie ponad 4 promile alkoholu, a do tego nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami.
Na szczęście kierująca oraz pasażer nie odnieśli obrażeń. Za jazdę w stanie nietrzeźwości kobiecie grożą nawet 3 lata więzienia, długoletni zakaz sądowy prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Podziękowania za wzorową postawę należą się również mieszkance naszego miasta, która widząc całe zdarzenie zatrzymała swój pojazd i pomogła policjantom.
Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Do tego sąd może wyznaczyć karę grzywny oraz zasądzić podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.