Dzień wolny w pracy po Bożym Ciele

i

Autor: Bill Ling / Mood Board / Rex Fea

Praca

Piątek po Bożym Ciele dniem wolnym. Jest decyzja prezydentów

Dzień 31 maja jest dniem wolnym od pracy. Decyzja zależała od prezydentów miast. I taką podjęli. Piątek po Bożym Ciele jest wolny od pracy dla ich pracowników. Tego dnia nie ma żadnego święta, lecz, aby zapewnić zatrudnionym godny wypoczynek bez konieczności wybierania urlopu, wprowadzili dzień wolny.

Na taką decyzję czekali chyba wszyscy pracownicy urzędów. Wielu może czuć zadowolenie, bo prezydenci miast podjęli decyzję, że nie pójdą do pracy w piątek po Bożym Ciele. Ten dzień będzie wolny od pracy z koniecznością odrobienia w innym terminie.

Zgodnie z kodeksem pracy w maju przypadają aż cztery dni wolne od pracy. Są to:

  • 1 maja: Święto Pracy;
  • 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja;
  • 19 maja: Zielone Świątki;
  • 30 maja: Boże Ciało;

Jak widać, w zestawieniu piątek 31 maja po Bożym Ciele jest pominięty. Dlatego dzień wolny zależy od decyzji prezydenta miasta. W związku z tym nieczynne będą urzędu miast w Chorzowie, Miasteczku Śląskim, Wojkowicach, Myszkowie, Świerklańcu, Olsztynie, Woźnikach, Jastrzębiu Zdroju, a także w Starostwie Powiatowym w Cieszynie. To tylko przykłady z terenu województwa śląskiego, lecz podobnie jest także w całej Polsce.

Czy piątek po Bożym Ciele jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy dla wszystkich pracowników w Polsce po to, aby umożliwić uczestniczenie w ceremoniach kościelnych, których najbardziej widocznym przejawem są procesje Bożego Ciała.

Dodatkowy dzień wolny w szkołach

Piątek po Bożym Ciele, mimo że jest dniem roboczym, zwykle traktowany jest także jako dzień wolny w szkołach. W roku szkolnym 2023/2024 dzień 31 maja 2024 r. jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 listopada 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych w roku szkolnym 2023/2024. Jednak dyrektorzy zobowiązani są na ten dzień zapewnić opiekę tym uczniom, którzy zdecydują się przyjść do szkoły.

Które urzędy są nieczynne w piątek po Bożym Ciele?

Urzędy miast i gmin w całej Polsce z odpowiednim wyprzedzeniem informowały o dniu wolnym 31 maja. Niektóre w oficjalnych komunikatach podawały także dzień do odpracowania.

Na podstawie art. 130 § 2 kp oraz § 21 ust. 1 Regulaminu Pracy Urzędu Miasta Myszkowa, 31 maja 2024 r. będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miasta w zamian za święto przypadające w dniu 6 stycznia 2024 r. - informuje Urząd Miasta w Myszkowie.

Informujemy, że na podstawie Zarządzenia nr 43/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn, Urząd Miasta i Gminy Olsztyn w dniu 31 maja 2024 roku (piątek) będzie nieczynny, w zamian za pracę 25 maja 2024 roku (sobota) w godzinach 7.30-14.00 - informuje urząd w Olsztynie pod Częstochową.

W związku z piątkiem po Bożym Ciele nieczynne są także inne instytucje, takie jak ośrodki opieki społecznej, biura paszportowe, punkty selektywnej zbiórki odpadów itd.

31 maja 2024 roku, został ustalony – na podstawie zarządzeń wydanych przez Starostę Cieszyńskiego oraz Prezydenta Jastrzębia-Zdroju – dniem wolnym od pracy dla pracowników Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą również mieszczące się tam punkty paszportowe.

Jak się mówi kocham Cię po śląsku? QUIZ Śląski słownik miłosny

Pytanie 1 z 14
Jak się mówi po śląsku kocham Cię
Listen on Spreaker.