Taka kwota pozwoli na wymianę pieców w około 800 domach.
- Jak pokazuje przykład z początku tego roku na ten rok miasto zarezerwowało kwotę 1,5 miliona złotych, co było niewystarczające nawet na wnioski, które nie zostały zrealizowane z roku poprzedniego. Dopiero po naszej petycji z początku tego roku miasto Mysłowice zaciągnęło pożyczkę preferencyjną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę ponad 3 milionów złotych i obecnie te środki są dystrybuowane - powiedziała nam Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego.
Według szacunków Mysłowickiego Alarmu Smogowego w mieście jest jeszcze ok 4 tysięcy starych kotłów węglowych.
- Akcja bardzo mocno ruszyła w Mysłowicach. Było bardzo dużo informacji przekazanych przez nas. Następnie dołączył się Urząd Miasta i dzięki temu mamy teraz wymienionych ok 600 pieców i chcemy kolejne 800. Jest to widoczne nawet w niektórych dzielnicach, w których robiliśmy pomiary. Widać drobną poprawę. To jeszcze nie jest to co chcemy osiagnąć, ale jest lepiej - mówi Piotr Grabowski z Mysłowickiego Alarmu Smogowego.
Petycję podpisywać można drogą elektroniczną na platformie Chce Oddychać. Zostanie ona złożona przed najbliższą sesją Rady Miasta, która odbędzie się 25 listopada.
Od 1 stycznia przyszłego roku zarówno strażnicy miejscy, jak i pracownicy gmin będą mieli prawo skontrolować każdą nieruchomość na zgodność używanego pieca czy kotła z uchwałą antysmogową. Za niedostosowanie się do jej wymogów grozi mandat.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"