W pierwszej kolejności przekształcono Forum Obywateli Rybnika w stowarzyszenie Osada Rybniki, dedykowane projektowi. Z kolei w sierpniu uruchomiono stronę internetową, poświęconą idei.
Uważamy, że dla potrzeb prawidłowej egzystencji i rozwoju współczesnego społeczeństwa istotna jest znajomość jego historii, tradycji, obyczaju i sposobu życia (...) osada i to co się w niej dzieje, ma z dużą dozą prawdopodobieństwa oddawać atmosferę “tamtych czasów” i być miejscem, w którym współcześni rybniczanie będą mogli “zakosztować” życia swoich przodków, odkrywając, że to ludzie mądrzy, zaradni, pokonujący trudności niewiele różniące się od dzisiejszych, choć oczywiście w innej skali. Uważamy, że jest to szczególnie istotne dla młodych rybniczan - wyjaśniają autorzy pomysłu.
Jak będzie wyglądać Osada Rybniki? Opis projektu
Osada rybacka ma się znaleźć w południowo-wschodniej części akwenu Pniowiec, w rejonie ulic Łabędziej i Pniowskiej (w dzielnicy Chwałęcice). Koncepcja zakłada jej podział na trzy zasadnicze epoki.
Epoka zbieracko-łowiecka ma obejmować okres pojawienia się pierwszych ludzi na podanych ziemiach. Będzie przedstawiać pomniki tworzącej się kultury, wierzeń i codziennych zajęć. Z kolei epoka agrarna obejmie okres przybycia do środkowej Europy pierwszych społeczeństw rolniczych z południa (ok. 7 tys. lat temu). Pojawią się tam m.in. Chata Rolnika, Zagroda Pasterska i Obóz.
Ostatnia z epok, osadnicza, skupi się wokół pierwszych, udokumentowanych przejawów osadnictwa na terenie Rybnika. Pojawi się tam zabudowa i urządzenia, sięgające XI wieku, przedstawiające wybrane profesje i ich kontekst historyczny. Będzie można zwiedzić m.in. Chatę Szkutnika, Chatę Zielarki czy Chatę Bartnika.
Wizualizacja Osady Rybniki w Rybniku. Tutaj dowiesz się, jak żyli Twoi przodkowie:
Kiedy powstanie średniowieczna osada w Rybniku?
Początkowo pomysłodawcy liczyli, że otwarcie osady uda się powiązać z rocznicą 800-lecia wydania pierwszego znanego dokumentu dla Rybnika, która minęła w maju tego roku. Projekt został nawet włączony do sieci projektowanych obiektów turystycznych, ale ostatecznie nie został zrealizowany ze względu na problemy z pozyskaniem unijnych środków.
Twórcy postanowili więc sfinansować zadanie w ramach budżetu obywatelskiego miasta Rybnika. Na chwilę obecną koncepcja osady jest gotowa, zaakceptowana przez urząd i wpisana do planu zagospodarowania miasta. Co więcej, projekt został skonsultowany z szeregiem ekspertów (m.in. historykami, archeologami). Ale kiedy osada powstanie - tego jeszcze dokładnie nie wiadomo.