Znasz kobietę z wyjątkową, śląską historią? Zgłoś ją w konkursie. Projekt „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” ma na celu zebranie, zarchiwizowanie czy udokumentowanie opowieści kobiet pochodzących z rodzin górniczych. To nie tylko zbiór historii, sprzętów, archiwaliów czy materiałów epoki węgla, ale przede wszystkim wygłoszony opis roli kobiet, które często były trzonem śląskich rodzin. Projekt "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych", którego autorką jest dr Monika Glosowitz, tworzy przestrzeń, w której historie opowiedziane przez kobiety mogą wybrzmieć i być wysłuchane. Aktualnie trwa 4. etap naboru konkursowego na opowieści kobiet górniczych w przeróżnej formie. Najlepsze historie znajdą się w książce.
Z wszystkich opowieści tworzy nam się wielopoziomowa, wielopokoleniowa autobiografia kobiet z rodzin górniczych Górnego Śląska i po części z Zagłębia. Ponad 80% prac domowej czy opiekuńczej wykonywana jest przez kobiety, a ponad 95% tej pracy nie jest wynagradzane w sposób finansowy. My o tej pracy dowiadujemy się w tych historiach sporo (…) Często wciąż w rodzinach górniczych zdarza się, że kobiety zajmują się tym etatem domowym, który można powiedzieć jest etatem podwójnym, a nawet poczwórnych – w zależności od tego ile tych osób ma się pod swoją opieką, bo to przecież nie tylko dzieci, ale i rodzice czy dziadkowie (…) To też często praca w gospodarstwie – dodaje Monika Glosowitz.
Wsparcia przy tworzeniu projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” udzieliło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W przyszłości historia zapisana w pamiętniku będzie mogła zostać zaprezentowana w formie cyfrowej czy wizualnej.
Od lat zapisujemy historie związane z górnictwem. Do tej pory w tej opowieści nie było głosu kobiet (…) Staramy się zatem dotrzeć do kobiet, które są kobietami pracującymi w górnictwie i zachęcić je do opowiadania swojej historii związanych z doświadczeniem bycia górniczką czy po prostu kobietą mieszkającą na Śląsku i związaną ze śląską tradycją. Ta szansa być może pozwoli zobaczyć perspektywę górniczą od kobiet aktywnych zawodowo, a niekoniecznie tych, które pochodzą z rodzin górniczych (…) Chcemy jako Muzeum oddać głos kobietom – mówi Marta Grochowska z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
"Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych" to nie tylko ciekawa publikacja dla miłośników śląskiej kultury, ale również okazja do podzielenia się własną historią lub opowieścią kobiety z rodziny, która odgrywała lub wciąż odgrywa kluczową rolę jako tradycyjna śląska gospodyni. Dotychczas projekt zrealizowano w trzech etapach, podczas których zgromadzono 24 pamiętniki, około 100 rodzinnych archiwaliów, 10 portretów fotograficznych oraz 15 nagranych opowieści z różnych miejsc województwa śląskiego.
Zachęcam panie do wysyłania swoich zapisów, plików, do opowiadania swoich historii. Można to zrobić e-mailem czy pocztą tradycyjną. Czekamy na opowieści - dodaje Monika Glosowitz z instytutu literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego.
Zgłoszenia niezwykłych historii śląskich kobiet, które znajdą się w kolejnej książce można wysyłać do końca października na adres [email protected] albo na adres urzędu gminy miasta Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”). Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia na Facebooku.