Jaka jest najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce?
Miejscowość z najdłuższą nazwą jednoczłonową zlokalizowana jest w województwie podlaskim. Miano to należy do wsi Siemiankowszczyzna. Natomiast najdłuższą dwuczłonową nazwą wsi (wliczając spację) jest Przedmieście Szczebrzeżyńskie (województwo lubelskie). Zaś w województwie mazowieckim zlokalizowana jest miejscowość z najdłuższą nazwą trzyczłonową i jest nią Sobienie Kiełczewskie Pierwsze.
Miejscowość z najdłuższą nazwą w woj. śląskim leży w pow. żywieckim
Choć województwo śląskie nie jest rekordzistą pod względem najdłuższych nazw miejscowości, to nie brakuje w nim wsi z zabawnymi nazwami. W powiecie kłobuckim mieści się wieś o nazwie Zwierzyniec Pierwszy, a w powiecie zawierciańskim Chruszczobród-Piaski.
Najdłuższą nazwę wsi w naszym regionie ma tylko jedna miejscowość. W przeciwieństwie do miast, w przypadku których aż 3 miejscowości mają taką samą liczbę znaków. Jaka zatem miejscowość w województwie śląskim ma najdłuższą nazwę? Chodzi o Międzybrodzie Żywieckie, które mieści się w powiecie żywieckim. Ma aż 23 znaki wraz z wliczoną spacją.
Które inne miejscowości w Śląskiem mają równie długie nazwy? Sprawdźcie w galerii.
Z czego znane jest Międzybrodzie Żywieckie?
Międzybrodzie Żywieckie to wieś w gminie Czernichów leżąca w powiecie żywieckim. Jego powierzchnia wynosi 1003 ha, a liczba ludności to zaledwie 1463. Warto podkreślić, że Międzybrodzie Żywieckie jest miejscowością o charakterze turystyczno-letniskowym.
Wieś ta przede wszystkim znana jest z malowniczego Jeziora Międzybrodzkiego utworzonego przez budowę zapory na rzece Soła. Nad jeziorem powstały plaże z placami zabaw dla dzieci i kąpieliska oraz wypożyczalnie rowerków wodnych. Warto wspomnieć o tym, że parkingi i wstęp na plaże są bezpłatne.
W pobliżu zbiornika znajduje się też popularna wśród turystów Góra Żar ze słynną Górską Szkołą Szybowcową. Od roku 2003 na Górę Żar można wjechać kolejką linowo-terenową o długości 1300 m i różnicy poziomów 300 m, wzdłuż której utworzono trasę narciarską o długości 1600 m. Miejsce to jest niezwykle urokliwe m.in. ze względu na wznoszące się szybowce i kolorowe paralotnie przecinające letnie niebo nad Międzybrodziem.
Źródło: Polskie Szlaki
Zobaczcie jak na zdjęciach prezentuje się Międzybrodzie Żywieckie.