Orszak Trzech Króli w Katowicach

i

Autor: Marcin Twaróg

Wiadomości

Orszaki Trzech Króli 2025 pod hasłem "Kłaniajcie się Królowi". Lista orszaków coraz dłuższa

2024-12-09 8:02

W kilkuset miastach w całej Polsce, w poniedziałek 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje tematyką do dwóch wielkich rocznic, a odbywa się pod hasłem "Kłaniajcie się Królowi". Lista miast, w których odbędą się Orszaki Trzech Króli, jest coraz dłuższa.

W święto Trzech Króli 6 stycznia 2025 w wielu miastach odbędą się tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Będą wyjątkowe, bo organizatorzy chcą nawiązać do dwóch wielkich rocznic z historii Polski i świata. Chodzi o 2025. rocznicę narodzenia Chrystusa oraz 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. 

Hasło i zawołania Orszaków Trzech Króli

Królewskie rocznice skłoniły Fundację Orszak Trzech Króli do zaproponowania hasła Kłaniajcie się królowie, pochodzącego z fragmentu pastorałki pt. "Do szopy, hej pasterze" i przygotowania scenariusza pod kątem tematyki królowania. 

Pastorałka opowiada o tym, że Jezus jest godzien czci, jest wyjątkowym Królem, który na sianie, wśród bydląt ma tron i służbę swą, a my wszyscy jesteśmy wezwani, aby paść na kolana, aby uczcić niebios Pana. Wśród okrzyków, które wybrzmią z ust dworzan i rycerzy są słowa mówiące właśnie o pokłonie: Padnijmy na kolana i Uczcijmy niebios Pana, To Dziecię, to nasz Bóg. Słowa te pochodzące ze wspomnianej pastorałki przypominają o istocie królewskiego pokłonu, przed najwyższym królem, którym jest Nowonarodzone Dziecię

- informują organizatorzy Orszaku Trzech Króli.

Zobacz zdjęcia z Orszaku Trzech Króli w Katowicach

Program Orszaku Trzech Króli

Orszak Trzech Króli to wielkie wydarzenie, które jednoczy wiernych, idących głównymi ulicami miast. Najważniejszymi postaciami są Królowie, którzy reprezentują ludy na trzech kontynentach. Na trasie orszaków pojawiają się przystanki, w trakcie których aktorzy odgrywają scenki walki Dobra ze Złem. Na trasie pomiędzy przystankami uczestnicy śpiewają kolędy.

Kulminacyjnym momentem Orszaku Trzech Króli jest pokłon wszystkich zgromadzonych. Królowie ofiarują Dzieciątku mirrę - znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło - znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto - dar czystego serca i symbol królewskiej misji.

Chociaż program Orszaku Trzech Króli zwykle jest podobny, każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię. I tak np. w Kłodzku i w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory śpiewali słowackie kolędy, w Świdnicy wspólnie kolędują katolicy i protestanci, a w Zgorzelcu i Goerlitz jeden Orszak przeszedł w dwóch diecezjach i w dwóch państwach. W Katowicach natomiast królowie zawsze jadą konno.

Lista miast Orszaku Trzech Króli

Lista miast Orszaku Trzech Króli 2025 jest już coraz dłuższa. W ubiegłym roku wydarzenie odbywało się w 880 miastach Polski, co było rekordem w 16-letniej historii Orszaków Trzech Króli. Równocześnie idea rozpowszechnia się w innych krajach. Na przestrzeni kilkunastu lat Orszak, z tymi samymi koronami, sztandarami i tym samym duchem dotarł do: Ukrainy, Niemiec, Austrii, Anglii, Francji, Rumunii, Węgier, Włoszech, Słowenii, USA, Kuby, Wenezueli, Ekwadoru, Kolumbii, Rwandy, Nigerii, Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Zambii, Czadu, Kazachstanu.

Wiadomo już, że 6 stycznia orszak przejdzie ulicami Warszawy, Katowic, Bytomia, Gliwic, Zabrza, Wrocławia i wielu innych miast. Zapisy do orszaku wciąż trwają. 

QUIZ. Święto Trzech Króli. Takich pytań o ten dzień nijak się nie spodziewacie
Pytanie 1 z 15
Ryszard Petru jako poseł przekonywał, że króli było...