Orszak Trzech Króli w Piekarach Śląskich w ostatnich latach

i

Autor: UM Piekary Śląskie

Wydarzenia

Orszak Trzech Króli w Piekarach Śląskich 2025. Znamy program uroczystości i trasę

2025-01-04 15:58

W poniedziałek 6 stycznia z okazji święta Trzech Króli ulicami polskich miast przejdą tradycyjne orszaki. Nie inaczej będzie w Piekarach Śląskich, gdzie korowód od lat organizują parafie imienia Świętej Rodziny, NMP i Św. Bartłomieja oraz miasto.

Orszak Trzech Króli w Piekarach Śląskich. Trasa

Uroczystość rozpocznie się 6 stycznia o godz. 11 od mszy świętej w kościele Świętej Rodziny przy ul. Konstytucji 3 Maja 36 w Piekarach Śląskich. O godz. 12 uczestnicy pochodu wyruszą w stronę piekarskiego Betlejem przy Bazylice Piekarskiej. Na czele orszaku pójdą Trzej Królowie, a za nimi pozostali kolędnicy. Poniżej publikujemy trasę Orszaku Trzech Króli w Piekarach Śląskich: 

  • zbiórka przed kościołem Świętej Rodziny
  • ul. Konstytucji 3 Maja
  • ul. Bytomska
  • pl. Mariacki
  • Bazylika Piekarska (Piekarskie Betlejem) 

Jak zapewnia magistrat, uczestnicy pochodu zajmą tylko jeden pas, dlatego kierowcy nie muszą się obawiać ogromnych utrudnień. Jedynie na placu Mariackim i w rejonie ul. Konstytucji 3 Maja zostanie wprowadzony tymczasowy zakaz parkowania. Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników korowód będzie pilotowany przez policję. 

Orszak Trzech Króli w Piekarach Śląskich w ostatnich latach

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Święto Trzech Króli i Orszak Trzech Króli - historia

Święto Objawienia Pańskiego to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół katolicki. W czasach wczesnego chrześcijaństwa dzień ten był obchodzony na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia. Tak właśnie dzieje się do dnia dzisiejszego w Kościele Ormiańskim. Tymczasem Kościół katolicki zaczął je obchodzić pod koniec IV wieku jako osobne święto. Trzej królowie mają symbolizować złożoną ludzkość, która oddała pokłon i uznała boskość Jezusa Chrystusa. Są też symbolem uniwersalności i powszechności zbawienia.

Zwyczaj święcenia złota i wonnego kadzidła został wprowadzony w Kościele katolickimi dopiero w XVI wieku. Wówczas po uroczystym obiedzie gościom podawano słodkości, a dzieci chodziły po okolicy z atrapą gwiazdy. Przy kościołach ustawiały się stragany, gdzie sprzedawano dewocjonalia, największą popularnością cieszyły się kadzidła. Od XVIII wieku święci się kredę, którą oznaczano drzwi literami KMB. 

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka, które organizowane są na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na całym świecie. W Hiszpanii oraz niektórych miastach Meksyku pochody organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Trzej Królowie przejeżdżają ulicami i rzucają zebranym dzieciom cukierki. To również czas rozdawania najmłodszym prezentów.

Orszak w Polsce wywodzi się z tradycji jasełkowej i kolędniczej, dlatego wygląda nieco inaczej. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Uczestnicy niosą na głowach kolorowe, papierowe korony i śpiewają razem kolędy. Pierwszy orszak w historii Polski przemaszerował ulicami Warszawy i Torunia w 2009 roku. Odbyło się to w niedzielę najbliższą dni 6 stycznia. Akcja okazała się sukcesem - już w kolejnym roku dołączyły do niej inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność.