Tak prezentuje się Opera Śląska w Bytomiu po modernizacji

i

Autor: ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp. k.

Bytom

Opera Śląska w nowym wydaniu. Architektoniczna perła województwa znów zachwyca

2023-11-24 14:49

Prawie dwa lata pracy, blisko 5 tys. litrów farby, 4 tys. złoconych płatków, 80 nowych głośników i 1500 km kabli - wielki remont Opery Śląskiej w Bytomiu wreszcie dobiegł końca. Zobaczcie sami, jak wygląda zabytkowy gmach w nowoczesnym wydaniu.

Na początek trochę historii. Opera Śląska powstała w 1945 roku z inicjatywy Adama Didura, legendarnego polskiego śpiewaka operowego. Jako siedzibę wybrano gmach byłego Teatru Miejskiego w Bytomiu, który został wybudowany w latach 1899-1901 w stylu neoklasycystycznym. Przed lata działalności zrealizowano tutaj ponad 250 premier oper, operetek i baletów, w tym słynną operę "Hagith" i "Króla Rogera" autorstwa Karola Szymanowskiego.

W 1997 roku Operę Śląską w Bytomiu wpisano na listę zabytków. Trzy lata później, podczas remontu poszycia dachu, w budynku doszło do pożaru. Straty były ogromne: spłonął dach, strop i wystrój sali baletowej. Tą ostatnią po tragedii odbudowano według pierwotnego zamysłu, przywracając jej charakter sali koncertowej.

W nowym millenium zapadła decyzja o generalnym remoncie zabytkowego gmachu. Jego założeniem było "dostosowanie perły architektonicznej województwa śląskiego do współczesnych standardów". Prace rozpoczęły się końcem 2021 roku i zakończyły w październiku 2023 roku. Modernizacją zajęła się firma ALSTAL Grupa Budowlana, odpowiedzialna m.in. za rewitalizację XIX-wiecznych koszar wojskowych we Wrocławiu i neogotyckiej siedziby Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Jak wygląda Opera Śląska po remoncie? Zobaczcie sami! 

Opera Śląska w Bytomiu odzyskała dawny blask: 

Opera Śląska po remoncie. Co się zmieniło? 

Przebudowie podlegała powierzchnia ponad 6 tys. m kw. Opera w nowym wydaniu posiada jedną z najbardziej nowoczesnych scen w Polsce.

Zainstalowano w niej system wirtualnej akustyki, oświetlenia scenicznego oraz technologii inteligentnego nagłośnienia - identycznej jak w światowej klasy operach w Londynie czy Malmo. Ponadto scena może się obracać i utrzymać aż 110 ton dekoracji. Nad nią zainstalowano 26 sztankietów, których nośność wynosi 6,5 tony.

Na widowni oraz w korytarzach Foyer zostały odtworzone elementy sztukatorskie oraz złocenia. Odnowiono także żyrandol z 2715 kryształami, zamontowany tuż nad widownią.

Na podłodze opery pojawiły się wykładziny w kolorze Rubino, a na balustradach - w kolorze Washington. Aby pomalować wszystkie powierzchnie, zużyto blisko 5 tys. litrów farby. Ponadto w gmachu zainstalowano nowoczesny system przeciwpożarowy, złożony z 338 czujników.

Ile kosztował remont Opery Śląskiej w Bytomiu? 

Łączna wartość inwestycji wyniosła blisko 63 mln zł. Środki pochodziły z budżetu województwa śląskiego oraz Unii Europejskiej.