Olbrzymie podwyżki cen

i

Autor: pixabay Olbrzymie podwyżki cen

Olbrzymie podwyżki rachunków, galopująca inflacja i rosnące koszty pogrążają przedsiębiorców. O kłopotach mówią też przedstawiciele placówek zdrowia i opieki społecznej

2022-01-11 14:48

700 procent więcej za gaz ma zapłacić sosnowiecka przychodnia zdrowia "Anet-Med". Zamiast dotychczasowych 12 tysięcy na rachunku są 84 tysiące złotych.

Placówka już wie, że takiej kwoty nie ma, bo utrzymuje się tylko z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Próbuje oszczędzać. Za zgodą załogi w przychodni przykręcono kaloryfery.

- Staramy się na obecną chwilę dogrzewać wszelkimi możliwymi sposobami przychodnię. Używamy do tego celu klimatyzatorów, no ale nie jest to też wyjście na dłuższą metę ponieważ nasza instalacja elektryczna nie wytrzymuje takich poborów mocy jakie są na obecną chwilę. Każdy poprzynosił swetry, polary. Ludzi rozbieramy teraz do badania przy 17 stopniach - powiedziała nam Aleksandra Pachucka.

200 procent więcej za gaz będzie musiał zapłacić Dom Pomocy Społecznej numer 1 Sosnowcu.

- To nie tylko jest gaz. Jest jeszcze światło, są jeszcze artykuły spożywcze. Musiałam ograniczyć jakość i ilość. To jest przerażające. Nie można nie dbać o ludzi starych - mówi nam dyrektor placówki Elżbieta Matuszczyk.

300 procent więcej za gaz musi zapłacić w tym miesiącu właściciel pszczyńskiej restauracji Zacisze. Zamiast 1500 złotych jest 4,5 tysiąca. Do tego dochodzą rosnące ceny żywności, wywozu śmieci czy opłaty za prąd.

- Teraz wszyscy zastanawiają się jak wyjść z tej sytuacji patowej ponieważ nie możemy tych wszystkich cen przełożyć na klientów, bo obawiamy się, że goście przestaną przychodzić do naszej restauracji - mówi jej właściciel Marek Ryguła.

Z podobnymi problemami boryka się sosnowiecki przedsiębiorca Maciej Świstek, działający w branży edukacyjnej i gastronomicznej.

- Nie mogę wyłączyć ogrzewania w swoim przedszkolu, nie mogę zmniejszyć gazu żeby ugotować przysłowiowego kotleta, czyli pozostaje mi pokrycie tej drożyzny ze swoich oszczędności. Jak jest zysk pomniejszony o ile w ogóle będzie to nie będzie inwestycji. A jak nie będzie kolejnych inwestycji to niestety nasze PKB nie będzie takie, jakie planuje nasz rząd - mówi Maciej Świstek.

Dlatego przedstawiciele placówek ochrony zdrowia, opieki społecznej oraz przedsiębiorcy proszą rząd o przygotowanie konkretnej propozycji pomocy dla nich. Uważają, że bez interwencji państwa nie będą sobie w stanie sami poradzić.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"