Zaćma jest jedną z głównych odwracalnych przyczyn ciężkiego upośledzenia widzenia na świecie. W Polsce przestała być już problemem – wymiana mętnych soczewek jest dostępna dla każdego. W krajach rozwijających się, bez dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, zaćma stopniowo prowadzi do ślepoty, a tym samym wykluczenia z życia zawodowego, społecznego i zależności od innych – podkreślają na swojej stronie internetowej członkowie fundacji.
Przez dwa lata, głównie z powodu pandemii, misje humanitarne ograniczyły swoją działalność. Na szczęście wracamy! Cieszą się wolontariusze.
To ogromne przedsięwzięcie zarówno finansowe jak i logistyczne – dodaje Michał Bogocz z UCK w Katowicach. Cała aparatura przewieziona została już w specjalnym kontenerze. Zabieramy ze sobą bagaże o wadze do 50 kg na osobę. Do swojego bagażu podręcznego pakuję nawet USG okulistyczne – śmieje się okulista.
Otrzymaliśmy wsparcie ze strony wielu firm, a cała wyprawa została objęta projektem Ministerstwa Spraw Zagranicznych – dodaje.
By dotrzeć do Kliniki w Kiabakari okuliści będą musieli przejechać tysiące kilometrów. Wsiadając do samolotu w sobotę, na miejscu będą dopiero w poniedziałek. Dodatkowo wolontariusze musieli zadbać o własne bezpieczeństwo przyjmując wiele szczepionek. Lekarze będą przebywać na misji przez miesiąc.