Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że zdalnie lub hybrydowo działa już ponad 2 tysiące placówek w Polsce. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo niemal każdego dnia przybywa szkół, które przestają pracować stacjonarnie. Kwarantanną obejmowani są kolejni uczniowie.
Gdy dziecko jest chore pracujący rodzic ma prawo do zasiłku.
- Zasiłek taki przysługuje przez okres 60 dni jeżeli chore jest dziecko do ukończenia 14 roku życia. Jeżeli chorują dzieci powyżej 14 roku życia zasiłek przysługuje w wysokości 14 dni. Natomiast rodzice dzieci niepełnosprawnych powyżej 14 lat do 18 lat mają prawo do 30 dni zasiłku opiekuńczego - powiedziała nam Patrycja Soczawa z sosnowieckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Rodzic ma też prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Przysługuje on w takim samym wymiarze jak w przypadku opieki nad chorym dzieckiem.
Zasiłek opiekuńczy można również otrzymać w razie konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w sytuacjach ściśle określonych w przepisach, m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli ubezpieczony dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem.
- Na przykład dzisiaj zapada decyzja, że z racji zakażenia jest cała placówka zamknięta, to w tym momencie będzie przysługiwała opieka. Rodzic nie składa zwolnienia lekarskiego, tylko składa wniosek o zasiłek opiekuńczy na druku ZUS Z-15A i oświadczenie, że placówka została zamknięta - dodaje Patrycja Soczawa.
Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 przysługuje maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym.
Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"