Wiadomości

Odkryj najpiękniejsze słowo po śląsku! Sprawdź ranking 2025!

2025-04-25 22:59

Piękne słowa sprawiają, że świat staje się lepszy. Tak jest również w przypadku najpiękniejszego słowa po śląsku. Wybrane zostało głosami Czytelników, którzy na co dzień używają śląskiej godki w domu. W podsumowaniu znajdziemy także piękne śląskie słowa, które zostały wskazane w poprzednich latach.

Wybraliśmy najpiękniejsze słowo po śląsku roku 2025. Ranking stworzyli sami Czytelnicy serwisu ESKA.pl, którzy podawali propozycje takich słów. Następnie sprawdziliśmy liczbę reakcji i polubień. I co się okazało? Najpiękniejsze śląskie słowo jest dobrze rozumiane w całej Polsce i prawdopodobnie w całym świecie. A wynika to z rdzenia obecnego niemal w każdym języku świata, czyli naukowo ujmując głównego morfemu wyrazu, który pozostaje po oddzieleniu od niego afiksów - czyli cząstki dodanej do zasadniczej części leksykalnej.

Znamy najpiękniejsze śląskie słowo

Z dumą obwieszczamy, że najpiękniejszym słowem po śląsku została: mamulka.

Mamulka, czyli po śląsku mama, mamusia znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia dosłownie na ostatniej prostej naszego plebiscytu. Sukces z pewnością zawdzięcza słynnemu przedstawieniu w Teatrze Telewizji TVP pt. Mianujom mie Hanka. To właśnie tam kilkakrotnie pada to słowo w najbardziej dramatycznych momentach, które z pełną ekspresją gra aktorka Grażyna Bułka.

Jadymy durś to nie tyle słowo, co sformułowanie. Co znaczy? Znaczenia tego pięknego zwrotu można szukać w haśle piłkarzy i kibiców Górnika Zabrze. Po polsku może być tłumaczone, jako: Dalej, naprzód!, albo Cała naprzód! 

Klapsznita, czyli kanapka złożona z dwóch kromek chleba, także znalazła się w zestawieniu. To prawdopodobnie najsmaczniejsze słowo i znane od najmłodszych lat każdemu bajtlowi, który idzie do szkoły. Klapsznity dostają na drugie śniadanie właśnie od mamulki.

TOP 10 najpiękniejszych słów po śląsku 2025

Ranking najpiękniejszych śląskich słów

Historia tworzenia rankingów najpiękniejszych śląskich słów jest długa. Już w 2009 r. „Gazeta Wyborcza” w Katowicach wraz z Muzeum Śląskim prowadziły konkurs, w którym czytelnicy mieli wybrać najpiękniejsze śląskie słowo. Zebrano je następnie wszystkie w jednej książce, aby wiedza zamiast ulecieć wraz z pamięcią, została utrwalona choćby na papierze i stworzono "Antologię. Najpiękniejsze śląskie słowa". Znalazły się w niej takie słowa, jak: Antryj. Koło, Bifyj, Biksa.

Z kolei w 2017 roku popularny śląski bloger Łukasz Tudzień stworzył ranking "7 najładniejszych śląskich słów". Znalazły się w nim takie słowa, jak: Zoca, Ponbóczek, Łonaczyć, Przać, Szmaterlok, Hercklekoty, Moczka.

Zdaniem prof. Jolanty Tambor z Uniwersytetu Śląskiego najpiękniejszym śląskim wyrazem są ciciki. Brzmi jak zdrobnienie, chociaż wcale nim nie jest. 

To słowo uniwersalne, pozwala nazwać wszystko, od drobnych śmieci, paproszków na ubraniu, po unoszące się w powietrzu pyłki - mówi prof. Jolanta Tambor. 

Wreszcie w listopadzie 2024 roku popularyzatorka poprawnej polszczyzny Paulina Mikuła, nazywana "Bralczykiem w spódnicy", pokusiła się o kilka przykładów najpiękniejszych, jej zdaniem, śląskich słów. Spodobały się jej określenia: szwarno dziołcha i gryfno dziołcha. Wspomniała tam o bajtlu, fulaniu i łonaczyniu. Spodobał się jej także idiom: skocz mi an pukel, czyli odczep się. Ale nic nie pobiło jednego słowa: karminadle.

Moim zdaniem jednym z najpiękniejszych śląskich słowo jest słowo karminadle albo karbinadle, czyli kotlety mielone – mówi Paulina Mikuła.

Które słowo jest najpiękniejsze Waszym zdaniem?

W języku śląskim jest wiele pięknych słów, które bardzo pozytywnie się kojarzą. Z pewnością w każdej śląskiej rodzinie moglibyśmy znaleźć ich co najmniej kilka. 

A jakie słowo Waszym zdaniem jest najpiękniejsze?

Podzielcie się swoimi wyborami na facebooku i udostępnijcie ten artykuł. Nie zapomnijcie opisać znaczenia tego słowa, bo nie wszyscy mogą je znać.

QUIZ. Mianujom mie Hanka. Te słowa po śląsku pomagają zrozumieć przedstawienie
Pytanie 1 z 10
Mój Ślonsk, ziemia kierej nad życie przaja - oznacza
Drogowskazy
O ginącej sztuce dobrego mówienia. DROGOWSKAZY