W Parku Śląskim znajduje się wiele zabytkowych rzeźb i obiektów. Mało kto ze spacerujących wzdłuż kanału regatowego zdaje sobie sprawę, że od kilku dni w rejestrze zabytków województwa śląskiego znajduje się także restauracja Parkowa. Została oficjalnie wpisana do rejestru, chociaż plany były zupełnie inne.
Zdewastowana restauracja w Parku Śląskim
Restauracja Parkowa tętniła życiem od 1964 r., kiedy została oddana do użytku. Uwagę przykuwały charakterystyczne tarasy, na których rozstawione były stoliki z betonowymi parasolami. Obszerne sale mogły pomieścić łącznie nawet tysiąc gości i wynajmowane były na okazałe uroczystości.
Gdy zmieniła nazwę na Brasiliana, od wiosny do późnego lata każdego weekendu odbywały się tam zabawy taneczne pod gołym niebem. Dźwięki muzyki, granej na żywo, słychać było regularnie nawet na pobliskim osiedlu Tysiąclecia.
Następnie kolejny dzierżawca zmienił nazwę na Marysin Dwór i charakter tego miejsca.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby kolejne zmiany nie pociągały za sobą także zmian w bryle budynku. Dobudówki i zmiany aranżacji tak przekształciły restaurację, że dzisiaj trudno w niej dostrzec cechy oryginalnego projektu słynnego architekta Zbigniewa Rzepeckiego.
Obecnie całość systematycznie popada w ruinę. Idąc wzdłuż kanału regatowego lepiej nie spoglądać w stronę restauracji. Jej widok robi przykre wrażenie.
Restauracja Parkowa w Parku Śląskim
Zobacz, jak dzisiaj wygląda
Centrum Bioróżnorodności musi poczekać
Jeszcze w 2018 r. dyrekcja Parku Śląskiego podpisał umowę z władzami województwa i otrzymał 228 mln zł na rewitalizację całego terenu. W ramach prac przewidziano budowę energooszczędnego Centrum Bioróżnorodności. I już wówczas wskazywano, że ma zająć miejsce sypiącej się ze starości restauracji.
Wstrzymaliśmy wszelką działalność związaną z Centrum Bioróżnorodności. Obecnie analizujemy dokumenty i wkrótce podejmiemy decyzję, czy odwołać się od decyzji wpisania restauracji do rejestru zabytków województwa śląskiego - mówi Aneta Miler, rzecznik Parku Śląskiego.
Dodaje przy tym, że dyrekcja Parku Śląskiego spodziewała się takiej decyzji od dłuższego czasu. Wcześniej nadzór budowlany zakazał użytkowania obiektu ze względu na jego fatalny stan więc w grę wchodziła wyłącznie rozbiórka lub objęcie obiektu ochroną prawną.
Jaka będzie przyszłość restauracji Parkowej? Z całą pewnością nie uda się połączyć dwóch sprzecznych zamiarów: odrestaurowania jej oraz stworzenia od zera nowego atrakcyjnego miejsca dla młodzieży. Koszty takiej inwestycji byłyby niewspółmiernie wielkie.