Odział Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach jest jednym z trzech ośrodków w Polsce uczestniczących w międzynarodowym badaniu klinicznym adresowanym do kobiet z mutacją genu BRCA1 i BRCA2.
Mutacje, do których dochodzi w genach zwiększają ryzyko raka jajnika i raka piersi. Wzrasta ono do ponad 90 procent wobec niespełna 10 procent dla przeważającej większości kobiet.
Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest usunięcie piersi oraz usunięcie jajników i jajowodów kobietom w wieku od 35 do 40 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA1, a także w wieku od 40 do 45 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA2. W ramach rozpoczętego w naszym ośrodku badania klinicznego, zamiast usuwania jajników i jajowodów, usuwane są laparoskopowo same jajowody – tłumaczy rzeczniczka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach Joanna Chłądzyńska.
Badania są niekomercyjne. Trzeba się zapisać
Ośrodek informuje, że badania są niekomercyjne. Szczegółowe dane dotyczącego tego jak przystąpić do programu można uzyskać na stronie internetowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Można też dzwonić pod numer tel. 608 890 861. Istnieje możliwość wysłania e-mail na adres [email protected], gdzie w tytule należy wpisać BADANIE TUBA – WISP 2.
Geny BRCA odgrywają bardzo ważną rolę dla tkanek piersi i jajników, ponieważ odpowiadają za wytwarzanie białek pomocnych w naprawie uszkodzonego DNA w komórkach tych narządów – tym samym są swoistymi antyonkogenami. Ich mutacje są niezwykle groźne, bo zwiększają ryzyko pojawienia się nowotworu i dziedziczenia go. Wczesne wykrycie mutacji często daje szansę na skuteczną profilaktykę.