Nowy oddział ratunkowy dla dzieci powstanie w Sosnowcu
W województwie śląskim funkcjonuje 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych, ale tylko SOR przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest skierowany głównie do dzieci. Niebawem się to zmieni.
Nowy oddział ratunkowy dla dzieci powstanie w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. A ponadto także lądowisko dla śmigłowców, nowe pomieszczenia i powierzchnie dla trzech oddziałów szpitalnych oraz pokój dla dziecka i matki karmiącej.
Będzie lądowisko dla śmigłowców - z klatką schodową i windą
W nowym SOR w sosnowieckim szpitalu dziecięcym będą wydzielone obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacyjny, konsultacyjny i zaplecza administracyjno-gospodarczego. Całkowita powierzchnia oddziału wyniesie 650 m kw.
Inwestycja obejmie też nadbudowę parterowej części SOR o trzy kondygnacje. Dzięki temu powierzchnia dotychczasowych oddziałów pediatrycznego, małoinwazyjnej chirurgii i traumatologii wieku rozwojowego oraz reumatologicznego powiększy się łącznie o blisko 1450 m kw.
Nad dachem nadbudowanej części znajdzie się wyniesione na lądowisko dla śmigłowców ratunkowych z klatką schodową i windą umożliwiającymi bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lub z płyty lądowiska do oddziałów.
- Dostępność usług medycznych w tym zakresie przy obecnej populacji dzieci i młodzieży w woj. śląskim - w 2022 r. według GUS wynosiła ona 832,8 tys. osób - jest niedostateczna i wymaga wzmocnienia. Utworzenie w CZDiR Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla dzieci i młodzieży poprawi dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości - powiedział rzecznik placówki Wojciech Gumułka.
Prace budowlane rozpoczną się w poniedziałek, 3 czerwca
Wykonawcą jest konsorcjum firm: Wod-Pol (lider) oraz PBO Śląsk. Wartość to ok. 27 mln zł.
Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu (dawne Centrum Pediatrii) co roku udziela około 100 tys. porad i hospitalizuje blisko 9 tys. pacjentów. W placówce funkcjonuje izba przyjęć, opieka nocna i świąteczna, 10 oddziałów, podstawowa opieka zdrowotna oraz 14 poradni specjalistycznych dla dzieci i młodzieży obok 11 poradni specjalistycznych dla dorosłych.
Prace budowlane mają rozpocząć się oficjalnie w poniedziałek, 3 czerwca i potrwać do końca 2024 r.