Nowy przedmiot szkolny będzie obowiązkowy

i

Autor: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Szkoła

Nowy przedmiot w szkole będzie obowiązkowy. MEN informuje, kto musi zaliczyć

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o wprowadzeniu nowego przedmiotu w szkole. Obowiązywać będzie od nowego roku szkolnego 2024/2025 i znajdzie się na świadectwie szkolnym. Zdanie nowego przedmiotu będzie obowiązkowe.

Od nowego roku szkolnego w szkołach będzie nowy przedmiot. Wprowadzony zostanie 1 września 2025 r., a ocena znajdzie się na świadectwie szkolnym. Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała o szczegółach dotyczących wprowadzenia nowego przedmiotu obowiązkowego w szkołach.

Jaki nowy przedmiot w szkole?

MEN planuje wprowadzenie nowego przedmiotu do szkół Będzie nim edukacja obywatelska. Przedmiot ma obowiązywać od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej.

W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach - powiedziała Barbara Nowacka.

Jaki jest program edukacji obywatelskiej?

Założenia programowe przedmiotu o nazwie edukacja obywatelska zostaną zaprezentowane w ciągu  najbliższych dwóch miesięcy. Opracuje je zespół złożony z praktyków - nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawienie programu. Ma on pozwolić młodym ludzi zrozumieć zasady funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym.

Ważnym elementem przedmiotu będzie najnowsza historia, na której poznanie do tej pory było często mało czasu.

Minister Barbara Nowacka powiedziała, że "potrzebne są umiejętności konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów". "Szkoła jest tym miejscem, w którym dobrze przygotowani nauczyciele i nauczycielki mogą nauczyć młodzież postaw pro obywatelskich" - dodała.

Czy pamiętasz lektury szkolne z liceum? QUIZ Pytamy o treść i bohaterów

Pytanie 1 z 10
Nauczyciel w "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza nazywał się