Nowe przepisy ZUS. Możesz dorobić na emeryturze. Przekroczysz limit, stracisz swoje pieniądze

i

Autor: Archiwum Nowe przepisy ZUS. Możesz dorobić na emeryturze. Przekroczysz limit, stracisz swoje pieniądze

Pieniądze

Nowe przepisy ZUS. Możesz dorobić na emeryturze. Przekroczysz limit, stracisz swoje pieniądze

Od 1 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził graniczne limity dla tych, którzy sobie dorabiają na emeryturze czy rencie. Limity nie dotyczą jednak każdego.

Ile możemy dorobić na emeryturze? ZUS zmienia limity

Do emerytur i rent można dorabiać, ale istnieją nieprzekraczalne limity przychodów. Jeśli zostaną przekroczone, zareaguje ZUS, który odpowiednio zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Jak informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego, nie dotyczy to wszystkich świadczeniobiorców. 

O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci (którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego) i renciści - podkreśla Jagielski.

Kto więc może dorabiać do emerytury i nie przejmować się żadnymi limitami? To osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Te grupy wiekowe mogą dorabiać bez ograniczeń. Limity nie są również narzucane rencistom, którzy  pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. W grupie uprzywilejowanych znajdują się również osoby otrzymujące rentę rodzinną. Pobierając rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również można dorabiać bez ograniczeń.

Kiedy ZUS zabierze pieniądze z emerytury lub renty?

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do zmniejszenia renty albo emerytury dochodzi w sytuacji, gdy przychód jest większy, niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 września 2023 r. kwota ta wynosi 4904,10 zł brutto. Jeżeli przychód miesięczny będzie wyższy od tej kwoty, to świadczenie odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia.

Drugim progiem jest 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od września wynosi 9107,50 zł brutto. w tym przypadku, jeśli pracujący wcześniejszy emeryt lub rencista przekroczy tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia za dany miesiąc