Wodecki na muralu na Tylnej Mariackiej
W centrum Katowic znajdziemy dwa nowe murale. Jeden z nich będzie przedstawiał sylwetkę znanego wokalisty, związanego z miastem, nie żyjącego już Zbigniewa Wodeckiego. Będzie można go zobaczyć na Tylnej Mariackiej.
Przypomnijmy, że artysta dzieciństwo spędził w Katowicach. Jego ojciec – Józef Wodecki - był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (teraz NOSPR), a jego siostra, która nadal mieszka w Katowicach, była śpiewaczką w Operze Gliwickiej.
Mija 10 lat od występu Zbigniewa Wodeckiego na „OFF festiwalu", podczas którego wspólnie z zespołem „Mitch & Mitch" zagrał na scenie cały debiutancki album „1976: A Space Odyssey".
- Inspiracją do stworzenia muralu był sam Zbigniew Wodecki i jego twórczość. Przede wszystkim chcemy podziękować sponsorom, bez których tego muralu by nie było – mówią artyści z „Czary-Mury" Marek Grela i Marta Piróg, którzy są autorami projektu i wykonawcami muralu. Powstaje dzięki wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP i firmy Energo-Complex.
Maki - mural w ramach kampanii społecznej
Motywem przewodnim drugiego muralu, który już jest od niedawna, są maki, a stworzył go Andrzej Tylkowski. To pierwszy z serii 16 murali, które powstaną w miastach całej Polski w ramach kampanii społecznej zwracającej uwagę na potrzebę równości mężczyzn i kobiet. Zobaczymy go przy ul. Katowickiej 33a.
- Rysunek to element kampanii społeczno-edukacyjnej i mówi o tym, że wspólna droga kobiet i mężczyzn jest możliwa, satysfakcjonująca, a może nawet być ciekawa. Wzajemna współpraca, wspólny kierunek, szacunek i zainteresowanie, to starałem się pokazać. Idea wzmacniania partnerstwa promowana przez ten projekt jest mi bliska – mówi Andrzej Tylkowski.
Poznaj historię murali z przewodnikiem
Oba murale znajdą się na katowickim szlaku murali, czyli szlaku spacerowym, na który składa się już ponad 100 murali. Są to min. sylwetki Marii Goeppert-Mayer, Jerzego Kukuczki czy Wojciecha Korfantego.
W wakacje odbywają się bezpłatne spacery z przewodnikiem, które pozwalają poznać miejsca na tych szlakach, a także ich historię. Najbliższy w sobotę, 26 sierpnia.