Włodowice

i

Autor: Arkadiusz Tomala / UG Włodowice Od 1 stycznia 2023 r. będzie to najmniejsze miasto w woj. śląskim

Nowe miasto w województwie śląskim! Miejscowość pamięta króla Łokietka

2022-12-29 15:38

W 2023 roku w Polsce łącznie pojawi się 15 nowych miast. Jedno z nich powstanie w województwie śląskim. Chodzi o dotychczasową gminę Włodowice, która utraciła prawa miejskie w 1870 roku.

Gmina Włodowice z dniem 1 stycznia 2023 r. uzyska status miasta. Jest to jedyna miejscowość w województwie śląskim, które w przyszłym roku zmieni status z gminy na miasto.

Najmniejsze miejscowości w województwie śląskim

Zobacz listę w galerii zdjęciowej

Włodowice miastem, nie gminą

Włodowice znajdują się w powiecie zawierciańskim. W przeszłości miejscowość miała prawa miejskie, ale utraciła je w 1870 roku. Prawa miejskie odebrał jej zaborca za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym i walkę o niepodległość Polski.

Włodowice zamieszkuje ponad 5 tys. mieszkańców. Będzie to najmniejsze miasto w województwie śląskim, ale nie najmniejsze w skali kraju.

Starania władz gminy dotyczące przywrócenia praw miejskich rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku, kiedy to Rada Gminy Włodowice jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do nadania miejscowości Włodowice statusu miasta. Kolejnym etapem przeprowadzanej procedury były konsultacje społeczne, które trwały od września do listopada, a wzięło w nich udział 27,28% mieszkańców naszej gminy uprawnionych do głosowania, w tym 91,16% wszystkich ważnych głosów oddano na „TAK” – informuje na łamach gminnej gazety wójt gminy Włodowice Adam Szmukier.

Centrum Włodowic stanowi zrewitalizowany rynek z wmurowaną płytą herbową, a jej atrakcją są ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669 - 1681.

Nowe miasta w Polsce

Od 1 stycznia 2023 r. status miasta uzyska 15 miejscowości. Po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwa w świętokrzyskim i małopolskim i po jednym w wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim. Łącznie miast w Polsce będzie 979.

O nadaniu statusu miasta decyduje Rada Ministrów w rozporządzeniu przygotowanym wraz z uzasadnieniem przez MSWiA. Dokument "w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta" rząd przyjął pod koniec lipca. W czwartek, 29 grudnia 2022 r., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość wręczenia aktów nadania praw miejskich.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że w większości przypadków nadanie statusu miasta, to przywrócenie praw miejskich odebranych m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. - To była bardzo częsta praktyka caratu - zemsta za uczestnictwo, za pomoc miasta, miejscowości w Powstaniu Styczniowym – powiedział cytowany przez PAP szef rządu.