Co się zmieni w 2021 roku?
Za odbiór odpadów segregowanych w Tychach trzeba będzie zapłacić 26 zł, a nie jak do tej pory 15 zł. Zniknie też możliwość wyrzucania odpadów niesegregowanych.
- Od stycznia 2021 roku zostanie zwiększona liczba worków do selektywnego zbierania odpadów (papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale) dla nieruchomości zamieszkałych przez więcej niż 4 osoby. Będzie także organizowana wiosenna i jesienna mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w zabudowie jednorodzinnej w miejsce dotychczasowej, jednej, przeprowadzanej w czerwcu. Obowiązkowy będzie także monitoring pracy pojazdów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości - mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy.
Dlaczego tak drogo?
- Konieczność dostosowania systemu gospodarki odpadami do nowych przepisów, wzrost opłat za energię elektryczną potrzebną do przetworzenia odpadów oraz wzrost kosztów firm zajmujących się odpadami, w tym m.in. wzrost wynagrodzeń sprawił, że konieczne stało się wprowadzenie zmian w wysokości opłat „śmieciowych” - tłumaczy rzeczniczka.
- Od 1 stycznia 2021 roku, stawka za śmieci musi wzrosnąć, by miasto miało pieniądze na zapłacenie odbierającym je firmom. Według przeprowadzonych przez nas analiz i wyliczeń stawka musi wynosić 26 złotych od osoby, by system miał zapewnione samofinansowanie. Koszty funkcjonowania sytemu gospodarki odpadami w przyszłym roku w Tychach szacujemy na blisko 37, 9 mln złotych, dochód z tego tytułu przy zachowaniu obecnych stawek wyniósłby 24 miliony złotych. Różnica między dochodami, a kosztami wynosi więc prawie 13,9 miliona złotych! Zdajemy sobie sprawę, że to duża zmiana, jednak nie mamy wyjścia i tak jak inne miasta musimy wprowadzić zmiany - mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Co spowodowało wzrost cen?
- Główną przyczyną podwyżki jest konieczność dostosowania systemu do nowych przepisów prawa, co spowoduje np. spadek dochodów z nieruchomości niezamieszkałych o ponad 6 milionów złotych. Ponadto firmy startujące w przetargach na odbiór śmieci ponoszą coraz wyższe koszty związane z podwyżką płac, paliwa, podatków czy składek na ubezpieczenie społeczne. Kolejną przyczyną podwyżek jest wzrost opłat za energię elektryczną potrzebną do przetworzenia odpadów i wzrost ilości odpadów - informuje Grudniok.
Jednak mieszkańcy mogą liczyć na zniżki.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się postawić w ogródku kompostownik na bioodpady kuchenne i odpady zielone zapłacą za odbiór odpadów jedynie 24 złote od osoby. Wprowadzona zostanie również 20% ulga dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
A co z odpadami remontowymi?
Tak jak do tej pory, w ramach opłaty za wywóz śmieci, tyszanie będą mogli dostarczyć do PSZOK-u odpady pochodzenia remontowo-budowlanego. Zmieni się jednak limit. Od 2021, w roku kalendarzowym będzie można bezpłatnie oddać 1 tonę odpadów pochodzenia remontowo-budowlanego oraz 0,5 tony odpadów wielkogabarytowych.