Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach

i

Autor: Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach (Facebook)

Katowice

Nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego powstanie w Katowicach

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach zyska nową siedzibę. Nowy budynek powstanie na działce przy ul. Kocura w Szopienicach. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jego budowę.

W woj. śląskim powstanie nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa obecnie w suterenie gmachu Sejmu Śląskiego. Niestety, tamtejsze warunki techniczne są niewystarczające, by rozwinąć centrum. Poza tym w woj. śląskim działają jeszcze trzy dyspozytornie medyczne. Ale zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym do 2027 roku powinny zostać maksymalnie dwie.

Dlatego też Śląski Urząd Wojewódzki planuje budowę nowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Budynek powstanie na należącej do urzędu wojewódzkiego działce przy ul. Kocura 16 w katowickich Szopienicach.

Jak będzie wyglądać nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego? 

Zgodnie z koncepcją sala operacyjna w CPR będzie mieć kształt auli. W budynku powstanie również serwerownia, sala szkoleniowa, pomieszczenia do pracy i przestrzeń magazynowa.

Nowy własny obiekt pozwoli spełnić wymóg ustawowy posiadania odpowiedniej liczby dyspozytorni oraz zmniejszy sumaryczny koszt utrzymania dyspozytorni medycznych na terenie naszego województwa. Zapewni także jednolite warunki pracy wszystkim naszym dyspozytorom medycznym, w tym odpowiednią bazę szkoleniową oraz zaplecze socjalno-techniczne - wyjaśniła w rozmowie z PAP rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Waliszewska.

Kiedy powstanie nowe CPR w Katowicach? 

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowego CPR. Realizacja inwestycji jest przewidziana na lata 2025-2027. Do załatwienia pozostały jedynie kwestie finansowe.

"Inwestycja może zostać sfinansowana z trzech źródeł: z budżetu urzędu wojewódzkiego, w którym pieniądze już zapisano; z rezerwy celowej, co do której decyzja jeszcze nie zapadła; i z funduszy Unii Europejskiej na infrastrukturę, klimat i środowisko w latach 2021-2027, gdzie ma zostać wpisany projekt. Kwota zaplanowana na budowę zostanie upubliczniona dopiero przed otwarciem ofert złożonych w postępowaniu przetargowym, aby nie doprowadzić do nieuczciwej zmowy cenowej" - wyjaśnia PAP.

Kierowca autobusu zobaczył niewidomą przy przejściu dla pieszych. Jego reakcja poruszyła wszystkich