Nowa atrakcja turystyczna. W Kaletach powstanie centrum żelaznego szlaku

i

Autor: UM Kalety

Inwestycje

Nowa atrakcja turystyczna. W Kaletach powstanie centrum żelaznego szlaku

2024-05-14 14:48

W mieście Kalety powstanie nowa atrakcja turystyczna. Centrum żelaznego szlaku ma pokazać historię hutnictwa na terenie Kalet i okolicznych gmin. Mieszkańcy województwa swoją opinią na temat inwestycji mogą podzielić się w internetowej ankiecie.

Kaletańskie centrum żelaznego szlaku

Miasto Kalety stara się o otrzymanie dofinansowania unijnego na realizację nowego zadania, jakim jest utworzenie nowej atrakcji turystycznej. Mowa o centrum nowego żelaznego szlaku, które ma pokazać przemysłową historię Kalet i okolic.

Decyzję o utworzeniu centrum żelaznego szlaku podjęto na podstawie bogatej historii hutnictwa na terenie Kalet i sąsiednich gmin. Ma to być ponadlokalna atrakcja turystyczna, która dopełni obecnie dostępne atrakcje w regionie.

- W materiałach historycznych dla miasta Kalety pod datą 1365 r. datuje się powstanie kuczowskiej kuźnicy. Obszar Drutarni, Jędryska, Kuczowa, Miotka, Mokrusa, Truszczycy, Zielonej stał się małym centrum hutnictwa. Jedna za drugą powstają tutaj kuźnice, które zużywają do wytopu żelaza drewna. Zatem już od XIV wieku na terenie miasta Kalety rozwija się przemysł hutnictwa - informują urzędnicy z Urzędu Miasta w Kaletach. 

W ramach nowego projektu w Kaletach ma powstać centrum nowego żelaznego szlaku, które obejmie cztery pawilony w obrębie Ichtioparku. Mają to być nowe obiekty, w których za pomocą opisów i zdjęć przedstawiony zostanie żelazny szlak z oznaczeniem punktów na terenie miasta Kalety oraz innych gmin powiatu tarnogórskiego i lublinieckiego. Żelazny szlak będzie przedstawiać historię hutnictwa na tych terenach. Nowe pawilony mają być całoroczne i udostępniane odwiedzającym nieodpłatnie. 

- W 1505 roku rozpalono palenisko w kuźnicy jędryskowskiej. Na miejscu Drutarni była plaplińska kuźnica. Następuje eksplozja przedsiębiorczości. Cała okolica gwałtownie rozwija się i bogaci. Pod koniec XVI wieku czynna była kuźnica Zielonego. Truszczycka kuźnica wymieniona została w dokumentach źródłowych po raz pierwszy w 1605 r. Walenty Rozdzieński w dziele wydanym w Krakowie w 1612 r. pod tytułem "Officina ferraria abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego" wylicza - poza szeregiem hut dolnośląskich siedem położonych nad rzeką Mała Panew - między innymi kuźnicę kuczowską. W innym miejscu autor opisuje perypetie kuźnika o nazwisku Jędrysek, a jak wiadomo tak właśnie brzmi nazwa jednej z dzielnic miasta Kalety - dodają urzędnicy.

Władze miasta starają się o unijną dotację, a w międzyczasie mieszkańcy województwa śląskiego mogą wypowiedzieć się, co sądzą na temat nowych planów. W tym celu powstała ankieta, którą można wypełnić TUTAJ.