Szpital Joannitas

i

Autor: Szpital Joannitas

Nocna i świąteczna opieka medyczna wróciła do szpitala w Pszczynie

2023-01-02 9:09

Świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej były dotychczas realizowane w Ośrodku Zdrowia Symetria. Od nowego roku pacjenci będą przyjmowani w Szpitalu Joannitas.

Od 1 stycznia 2023 roku nocna i świąteczna opieka zdrowotna na terenie powiatu pszczyńskiego jest realizowana w Szpitalu Joannitas w Pszczynie przy ul. Antesa 11. Na pomoc w ramach świadczeń mogą liczyć nie tylko dorośli, ale też dzieci.

Skąd taka zmiana? A stąd, że od 2023 roku Szpital Joannitas w Pszczynie funkcjonuje w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. A zgodnie z przepisami, placówki zakwalifikowane do sieci szpitali muszą zorganizować punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Aby skorzystać z oferty NiŚOZ, należy wejść do szpitala wejściem głównym i kierować się śladem niebieskiej taśmy. Oznaczenie ma prowadzić pacjentów do rejestracji, a następnie do gabinetu i pokoju zabiegowego. Świadczenia będą udzielane w pomieszczeniach poradni specjalistycznych.

Zasady korzystania z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są udzielane od godz. 18.00 do godz. 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

W poradni zatrud­niony jest per­sonel dedykowany wyłącznie pac­jen­tom NiŚOZ. Lekarz dyżu­ru­jący udziela porad:

  • w warunk­ach ambu­la­to­ryjnych,
  • tele­fon­icznie pod numerem tel. 32 611−53−01,
  • w przy­pad­kach medy­cznie uza­sad­nionych - w domu pacjenta (pomoc wyjaz­dowa udzielana jest tylko w obrę­bie powiatu pszczyńskiego).

Z opieki lekarskiej i pielęg­niarskiej będzie można sko­rzys­tać w przy­padku nagłego zachorowa­nia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy:

  • nie ma objawów sugeru­ją­cych bezpośred­nie zagroże­nie życia lub grożą­cych istot­nym uszczer­bkiem na zdrowiu,
  • zas­tosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy i zachodzi obawa, że oczeki­wanie na otwar­cie przy­chodni może znacząco nieko­rzyst­nie wpłynąć na stan zdrowia.

Jeśli mowa o NiŚOZ, pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, dlatego pacjent może wybrać się do dowolnego punktu w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz udziela­jący pomocy w ramach opieki wyjaz­dowej może skierować pac­jenta do szpi­tala lub wezwać karetkę pogo­towia ratunkowego.

W dni usta­wowo wolne od pracy, po godz. 18 pac­jen­tom przysługują także zabiegi pielęg­niarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżu­ru­jącego w POZ oraz zabiegi wynika­jące z ciągłości leczenia.

W tym przy­padku środki higieny oso­bis­tej, leki, środki far­mako­log­iczne, środki ortope­dy­czne i pomoc­nicze oraz sprzęt medy­czny (niezbędne do wykony­wa­nia czyn­ności higieniczno-​pielęgnacyjnych) zapew­nia pac­jent, rodz­ina lub jego opiekun. Zabiegi te mogą być wykony­wane przez pielęg­niarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Czego pacjent nie uzyska?

W ramach noc­nej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:

  • wiz­yty kon­trol­nej w związku z wcześniej rozpoczę­tym leczeniem,
  • recepty na stosowane stale leki w związku ze schorze­niem przewlekłym,
  • rutynowego zaświad­czenia o stanie zdrowia,
  • skierowa­nia do specjalisty.