Chorzów. 23-letni właściciel kameleonów nie miał wymaganych dokumentów

i

Autor: KMP Chorzów

Chorzów

Nielegalnie hodował kameleony. 23-latek wpadł podczas wystawy w Chorzowie

Okazało się, że mężczyzna w swoim mieszkaniu na Dolnym Śląsku trzymał nielegalnie jeszcze jedno zwierzę. Wpadł, gdy jego stoisko podczas wystawy przyszli obejrzeć policjanci z Chorzowa. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia.

23-latek nielegalnie posiadał trzy kameleony. Grozi mu 5 lat więzienia

Do policjantów z Chorzowa dotarła informacja, że na wystawie egzotycznych zwierząt mogą się znajdować okazy chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES). Najprawdopodobniej chodziło o wystawę Animals Live Chorzów, która odbyła się w minioną niedzielę w budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Policjanci pojechali pod wskazany adres i zaangażowali do sprawy Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Katowicach. Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że jeden z wystawców nie posiada odpowiednich dokumentów. W trakcie wydarzenia prezentował on nielegalnie trzy kameleony.

Ale to nie koniec. Okazało się, że mężczyzna w swoim mieszkaniu na terenie Dolnego Śląska posiada nielegalnie jeszcze jedno zwierzę. 23-latek został zatrzymany i usłyszał cztery zarzuty naruszenia przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin. Grozi mu za to 5 lat więzienia. Tymczasem kameleony trafiły pod opiekę stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem dzikich zwierząt.

Konwencja Waszyngtońska chroni dzikie i zagrożone wyginięciem gatunków fauny i flory. Zgodnie z przepisami unijnymi, eksport, import, transport czy posiadanie zwierząt i roślin wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i certyfikatów, a w niektórych przypadkach jest całkowicie zakazane.

Zobaczcie zdjęcia z targów DRAGON EXPO i GeoExpo w Katowicach: