Babia Góra

i

Autor: Wikimedia Commons

Wiadomości

Babia Góra kryła je przed ludźmi setki lat. Teraz odkryli je botanicy na jubileusz parku narodowego

Babiogórski Park Narodowy pochwalił się dobrymi nowinami. W efekcie prowadzonych kilka lat badań florystycznych, botanicy odkryli nowe gatunki roślin. Co ciekawe dokonano ich w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego.

Niespodziewane odkrycie botaniczne na Babiej Górze

Już za kilka dni nastanie astronomiczne lato, a co za tym idzie turyści chętniej będą wybierać się w polskie góry, takie jak Beskidy. Najwyższym szczytem tego pasma jest Babia Góra zwana też Diablakiem. Ten rok to szczególnie dobra okazja do zdobycia szczytu, bowiem w 2024 r. obchodzone jest  70-lecie powstania Babiogórskiego Parku Narodowego.

W czwartek, 13 czerwca Babiogórski Park Narodowy przekazał długo wyczekiwaną wiadomość. Po kilku latach prowadzonych badań odkryto tam dwa nowe gatunki roślin.

Z Babiej Góry zostały właśnie opisane dwa nowe gatunki roślin. W efekcie prowadzonych od kilku lat na Babiej Górze badań florystycznych prof. Zbigniew Szeląg opisał dwa nowe dla nauki gatunki jastrzębców (Hieracium L.). Z naukowego punktu widzenia to bardzo ważne odkrycie. Dla nas tym istotniejsze, że dokonane w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego - przekazał park narodowy w mediach społecznościowych.

Jak wyjaśniają przedstawiciele parku,  jeden z nowych jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense, natomiast drugi został nazwany Hieracium besseri. Jego nazwa wzięła się od połączenia słów "Jastrzębce" (łacińska botaniczna nazwa Hieracium) wywodzi od ziela „dzięki któremu jastrzębie/sokoły cieszą się swym przysłowiowym wzrokiem”.

Drugi człon nazwy (besseri) został nadany temu gatunkowi przez odkrywcę rośliny, prof. Zbigniewa Szeląga, na cześć Willibalda Bessera – botanika, który w pierwszym kompleksowym opracowaniu flory Galicji z 1809 roku wymienił 49 gatunków roślin z masywu Babiej Góry - wyjaśniają przedstawiciele.

Źródło: Niecodzienne odkrycie znanego profesora na Babiej Górze. Badania trwały kilka lat