Zakłady chemiczne TG

i

Autor: Wikimedia Commons

Wiadomości

Zakłady chemiczne znikną z Tarnowskich Gór? Podpisano porozumienie w sprawie

2024-03-02 7:23

RDOŚ Katowice i miasto Tarnowskie Góry podpisały porozumienie w sprawie likwidacji zakładów chemicznych. Działania będą polegać na pozyskaniu środków oraz opracowania niezbędnej dokumentacji celem likwidacji zakładów.

Zakłady chemiczne znikną z Tarnowskich Gór? Podpisano porozumienie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach i Tarnowskie Góry połączą siły w celu przeprowadzenia działań mających na celu poprawę stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym po Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry”. 12 lutego podpisano deklarację współpracy pomiędzy tymi podmiotami. Zakłada ona wzajemne wsparcie w realizacji działań w tym wymianę wiedzy eksperckiej, współdziałania w ramach pozyskiwania środków finansowych czy opracowania niezbędnej dokumentacji.

Przypomnijmy, że teren po byłych zakładach chemicznych ma około 10 ha i podlega on kompetencji burmistrza gminy Tarnowskie Góry.

Porozumienie jest krokiem milowym na drodze zabezpieczania odpadów niebezpiecznych z terenów byłych zakładów chemicznych i przywrócenia ich do ponownego wykorzystania. Ustawa rozdziela zakres działania między RDOŚ a samorządem, jednak, aby skutecznie zrealizować działania unieszkodliwiające odpady, konieczne jest zawiązanie współpracy, tym bardziej że zakres naszych prac jest zbieżny. Z uwagi na to cieszy mnie gotowość i otwartość władz miasta Tarnowskie Góry do współdziałania w tym obszarze – podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Niebezpieczne odpady znikną z Tarnowskich Gór? Potrzebne są nakłady finansowe

Kolejnym etapem działań RDOŚ będzie pozyskanie środków finansowych na wykonanie kompleksowej oceny stanu środowiska oraz opracowanie projektu planu poprawy stanu środowiska na terenie byłych zakładów dla części obszaru stanowiącej teren zamknięty.

W tym celu zawnioskowaliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wykonanie badań, ocena stanu środowiska i sporządzenie planu jego poprawy będzie punktem wyjścia do podjęcia działań unieszkodliwiających odpady. W przypadku uzyskania dofinansowania z WFOŚiGW pierwszą część działań będziemy realizować w 2025 r. – dodaje dyrektor Mierczyk-Sawicka.

Po zabezpieczeniu środków finansowych pozostałą część inwestycji w całości zrealizuje Miasto Tarnowskie Góry.

Mamy już – wypracowane przy naszym udziale – narzędzia do dokończenia usuwania odpadów pozostałych po Zakładach Chemicznych. Teraz to możliwe, ale nadal bardzo trudne. Trzeba zdobyć 250 mln zł. Ale za 5-6 lat miasto zyska do zagospodarowania kilkadziesiąt hektarów gruntów. Mimo wielu towarzyszących temu przedsięwzięciu ryzyk, jesteśmy przygotowani i zdeterminowani do dalszego działania – zapewnia Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.