Nie żyje prof. Stanisław Pasyk. Wybitny lekarz razem z profesorem Religą tworzył potęgę zabrzańskiej kardiochirurgii

i

Autor: Śląskie Centrum Chorób Serca

Nie żyje prof. Stanisław Pasyk. Wybitny lekarz razem z profesorem Religą stworzył potęgę zabrzańskiej kardiochirurgii

2020-08-05 9:39

W wieku 89 lat zmarł profesor Stanisław Pasyk, słynny polski kardiolog, były dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. Profesor Pasyk wraz ze Zbigniewem Religą zbudował potęgę polskiej kardiochirurgii. To on sprowadził Religę do Zabrza, gdzie ten przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca.

Nie żyje profesor Stanisław Pasyk

O śmierci polskiego kardiologa poinformował Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

- Wczoraj zmarł wybitny lekarz, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologi w Zabrzu (dziś Śląskie Centrum Chorób Serca) prof. Stanisław Pasyk. Bez wątpienia jeden z najbardziej zasłużonych uczonych dla rozwoju polskiej kardiologii, jeden z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta. To jemu zawdzięczmy zaproszenie do współpracy w Zabrzu prof. Zbigniewa Religę - napisał Lewandowski.

Profesor Pasyk był jedną z najważniejszych postaci w polskiej kariologii i kardiochirurgii. O tym jaką rolę odegrał w uruchomieniu polskiego programu przeszczepów serca możemy się przekonać m.in. w słynnym filmie "Bogowie". Profesora Pasyka zagrał tam Zbigniew Zamachowski.

Kim był profesor Stanisław Pasyk?

Był jednym z pionierów Śląskiego Centrum Chorób Serca. Trafił do swoistej "galerii sław" tego ośrodka. A to dlatego, że był świetnym specjalistą. Jak działalność profesora Pasyka opisuje ŚCCS w Zabrzu?

"Wybitny naukowiec i kardiolog, pionier nowoczesnej kardiologii, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (1984-1993), Kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii (1984-2001), uruchomił pierwszą w woj. śląskim pracownię hemodynamiki z 2 salami do diagnostyki inwazyjnej i 1 salę do elektrofizjologii, które wyposażył w najnowocześniejszą na ówczesne czasy aparaturę medyczną. Wprowadził w Zabrzu jako pierwszy w Polsce 24-godzinny system pracy, co miało nieocenione znaczenie szczególnie dla chorych w stanach zagrożenia życia, tj. w ostrej fazie zawału serca. Rozpoczął nowatorski w kraju i drugi w Europie (uruchomiony w 1986r.) zabrzański model leczenia zawału serca metoda angioplastyki wieńcowej, który stał się najskuteczniejszym pod względem medyczno-ekonomicznym sposobem leczenia zawału serca. Model ten został w kolejnych latach rozpowszechniony w woj. śląskim, a następnie od roku 2001 w całej Polsce" - czytamy na stronie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Czy powinieneś odwiedzić kardiologa?
Pytanie 1 z 6
Czy masz zaburzenia rytmu serca?