Naukowcy z Politechniki Śląskiej wspólnie z lekarzami z Bytomia opracują aplikację,  która pomoże lepiej diagnozować koronawirusa

i

Autor: Politechnika Śląska w Gliwicach Naukowcy z Politechniki Śląskiej wspólnie z lekarzami z Bytomia opracują aplikację, która pomoże lepiej diagnozować koronawirusa

Naukowcy z Politechniki Śląskiej wspólnie z lekarzami z Bytomia tworzą aplikację, która pomoże lepiej diagnozować koronawirusa

2020-07-08 7:36

Specjalny system opracowany na Politechnice Śląskiej przy współpracy z lekarzami pomoże we wstępnym wykluczeniu COVID-19 wśród osób z objawami typowymi także dla innych chorób.

W projekt DECODE zaangażowanych jest 15 osób - naukowcy Politechniki Śląskiej oraz lekarze ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Opracowali oni internetowy system, który pozwoli wstępnie wykluczyć COVID-19 u osób, które mają objawy podobne do koronawirsua, ale w rzeczywistości nie są chore.  

Specjalny algorytm analizuje takie dane jak wiek, płeć, choroby współistniejące czy objawy kliniczne. Docelowo taki kalkulator ryzyka zostanie udostępniony online lub w aplikacji. Mógłby on posłużyć pacjentom lub lekarzom w szybszym diagnozowaniu lub wykluczeniu zakażenia koronawirusem.

- Podobne serwisy zostały już opracowane, ale zdają np. tylko 3 pytania, dotyczące temperatury, duszności i kaszlu. To tymczasem, nie zawsze jest objawem COVID-19 jeśli równolegle panuje grypa - mówi prof. Marek Sikora, jeden z koordynatorów projektu. - Rozszerzyliśmy ten zakres o bardziej szczegółowe pytania np. o objawy neurologiczne. Takich cech diagnostycznych jest dziewięć. Potem pytamy o choroby współistniejące - dodaje prof.Sikora.

Z systemu DECODE skorzystać mogą zarówno lekarze jak i pacjenci. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu do szpitali zakaźnych nie będą trafiać pacjenci np. z grypą, której objawy są podobne do koronawirusa.

A po Krakowie biegają konie

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do: